Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika loni stoupla o procento, potvrdil ČSÚ svůj předchozí odhad

Česká ekonomika loni stoupla o procento, potvrdil ČSÚ svůj předchozí odhad

28.02.2025 13:06
Autor: ČTK

Česká ekonomika loni vzrostla o jedno procento, potvrdil dnes svůj předchozí odhad Český statistický úřad (ČSÚ). V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) stoupl meziročně o 1,8 procenta a mezikvartálně o 0,7 procenta. Obě čísla jsou o 0,2 procentního bodu příznivější než podle lednového odhadu.

Růst HDP v loňském roce pozitivně ovlivnily zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měly výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly o dvě procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí vzrostly o 3,8 procenta. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla loni nižší o 1,3 procenta. Saldo zahraničního obchodu vzrostlo v běžných cenách meziročně o 141,2 miliardy korun na 525,6 miliardy .

Hrubá přidaná hodnota (HPH), tedy rozdíl mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, se loni v porovnání s rokem 2023 zvýšila o 0,3 procenta. K růstu nejvýrazněji přispělo odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Opačný vliv měl především průmysl.

Celková zaměstnanost vzrostla ve srovnání s předchozím rokem o 0,3 procenta na více než 5,4 milionu lidí. Celkem však bylo odpracováno o 0,2 procenta hodin méně než v roce 2023.

V samotném závěrečném čtvrtletí loňského roku byly hlavním faktorem mezikvartálního růstu HDP vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. "Negativní vliv měla tvorba hrubého fixního kapitálu a klesající zahraniční poptávka," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje domácností v posledních třech měsících loňského roku vzrostly mezičtvrtletně o 1,5 procenta. Meziročně byly vyšší o 3,2 procenta, přičemž vzrostly především nákupy předmětů krátkodobé spotřeby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí klesly mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně vzrostly o 3,2 procenta.

Tvorba hrubého fixního kapitálu klesla v posledním čtvrtletí mezikvartálně o 1,5 procenta a meziročně o 2,4 procenta. "Meziročně rostly investice do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků. Investice do všech ostatních aktiv klesaly," uvádějí statistici.

Vývoz v posledním čtvrtletí roku 2024 klesl mezikvartálně reálně o 1,5 procenta a meziročně stoupl o 1,3 procenta. Vývoj nejvíce ovlivnil rostoucí export elektronických a optických přístrojů a elektrických zařízení. Naopak klesal vývoz strojů a zařízení a motorových vozidel. Dovoz klesl mezičtvrtletně o 1,8 procenta, zatímco proti poslednímu kvartálu roku 2023 vzrostl o více než tři procenta.


Čtěte více:

Nejistota v USA, německé volby – hlavní témata pro trhy pohledem Invesco
28.02.2025 12:03
Minulý týden přinesl řadu událostí, které by investoři měli sledovat. ...
Chybka Citigroup: Klientovi omylem připsala 81 bilionů dolarů
28.02.2025 10:31
Americká bankovní skupina Citigroup omylem připsala na účet klienta čá...
Výprodej rizika se přenáší do Evropy a postupně ztrácí na síle
28.02.2025 10:53
Hlavní zátěží pro sentiment na finančních trzích zůstávají americká cl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m