Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prostor pro snižování sazeb a stará a nová ekonomická rovnováha

Prostor pro snižování sazeb a stará a nová ekonomická rovnováha

10.03.2025 17:04

Občas tu poukazuji na koncepty a teorie, které se v posledních pár letech vytratily jako pára nad hrncem, někdy z hodně dobrých důvodů. Do této kategorie z mého pohledu jednoznačně patří třeba tzv. MMT, ale dnes se podíváme na koncept, u kterého to již není tak černobílé. Spíše platí to, co i v řadě jiných situacích: Záleží na kontextu.

Možná si některý čtenář vzpomene na dobu, kdy se hovořilo o tom, že centrální banky by měly mít větší prostor pro snižování sazeb. A tudíž by měl být o něco zvednut inflační cíl. Proč? Kvůli tzv. nulové hranici sazeb – s o něco vyšší inflací by se zvedly i neutrální nominální sazby, či nominální sazby průměrné/strandardní. V případě útlumu ekonomiky by pak centrální banka měla větší prostor pro pokles sazeb a stimulaci. Existovala by tedy větší vzdálenost průměrných sazeb k nule, pod níž už to moc nejde. A místo toho musí nastupovat kvantitativní nástroje, tedy většinou nákup aktiv snižujících sazby dlouhodobé.

Posunutí inflačního cíle nahoru a zvyšování prostoru pro pokles sazeb se tak dalo vnímat jako návrh, který by eliminoval používání QE a podobných nástrojů. Které mají i své nezamýšlené důsledky. Přitom samozřejmě nejde o typ zvyšování inflačního cíle, o kterém se hovoří nyní. Na povrchu to vypadá možná jako to samé, pod povrchem je něco úplně jiného. Když nyní zaznívá volání po zvýšení cíle, jeho motivací bývá to, že pokles inflace až k 2 % by si mohl (podle některých teorií) vyžádat příliš velké oběti na straně zaměstnanosti a produktu. To, o čem jsem hovořil výše, je typově něco úplně jiného – celá teze vychází vlastně z názoru, že ekonomika má silnou tendenci dostávat se do stavu nedostatečné poptávky, či dlouhodobé stagnace (secular stagnation). Tedy silných dezinflačních, či dokonce deflačních tlaků. Dvě v podstatě opačné situace a parciální ekonomické rovnováhy tak evokují hodně podobnou myšlenku a návrh na řešení.

Ona dlouhodobá stagnace stojí mimo jiné na představě, že v minulosti docházelo k velmi dlouhodobému poklesu nominálních i reálných sazeb. A důvodem je právě to, že v ekonomice/ekonomikách dochází ke stále větší tendenci kumulovat (zamýšlené) úspory. Tedy nespotřebovávat v množství, v jakém se vyrobí. Tak jednou, dvakrát za rok tu ale v této souvislosti i jiných poukazuji na práci Davida Beckwortha (a určitě nejen jeho). Ten ukazuje, že skutečné bezrizikové sazby dlouhodobě neklesají. Tudíž celá teorie dlouhodobé stagnace dostává určitou (i když podle mne ne drtivou) trhlinu.

Každopádně nyní se o dlouhodobé stagnaci moc nemluví, ekonomika a ekonomové mají onen opačný, tedy inflační problém. Zajímavé ale může být právě to, že z obou stran se dají odvodit názory hovořící pro formální, či alespoň neformální zvedání cíle. Nyní je přitom inflace shodou okolností zhruba na hodnotách, které by byly v logice dlouhodobě stagnačního zvedání inflačního cíle vítané. Nicméně, jak jsem uvedl, tady ona podobnost a paralela v podstatě plně končí. Hlavně proto, že těch současných hodnot bylo dosaženo nechtěně.

Následující graf ukazuje vývoj sazeb v USA a eurozóně, Deutche Bank k němu zřejmě ve vzpomínce na ono období před rokem 2020 dodává: Centrální banky mají dnes více prostoru pro snižování sazeb, než v minulosti:

vv
Zdroj: X

Ano, centrální banky mají dnes více prostoru pro pokles v tom smyslu, že sazby jsou dále od nuly. Což by bylo relevantní zejména v případě, že bychom mířili někam zpět do ekonomicko – monetárního režimu z doby před rokem 2020. Tedy například díky mohutnému pozitivnímu nabídkovému šoku vyvolanému novými technologiemi. Mně přitom část tehdejších diskusí o prostoru ke snižování sazeb připadala až absurdní. Hovořilo se totiž i o tom, že je sazby nutno zvyšovat právě proto, aby byl prostor pro jejich větší pokles v případě, že tomu bude třeba. Takový argument ale úplně ignoruje to, že nepatřičným zvyšováním sazeb (ze špatného důvodu) se v první řadě vytváří situace, kdy je pak zase bude nutné možná i prudce snižovat. Tj., vytváření prostoru by nemělo být prvotním cílem.

 

Čtěte více:

Medvěd z Wall Street varuje, že index S&P 500 v prvním pololetí klesne o 5 %
10.03.2025 14:06
Americkým akciím hrozí další pokles o 5 % kvůli obavám z dopadu tarifů...
Průmyslová výroba v Německu se v lednu vrátila k růstu, export ale klesl
10.03.2025 13:57
Průmyslová výroba v Německu v lednu podle sezonně a kalendářně přepočt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university