Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Trumpův odklad cel toho příliš nemění. Trhy znovu krvácejí

Rozbřesk: Trumpův odklad cel toho příliš nemění. Trhy znovu krvácejí

11.04.2025 9:31
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Odklad platnosti Trumpových recipročních cel o 90 dní přinesl jen dočasnou úlevu a již včera trhy znovu krvácely. Jak je to možné? Celková situace je nadále eufemisticky řečeno neutěšená. Americká cla zůstávají z historického pohledu stále extrémně vysoká a do toho se dále vyostřuje konflikt mezi USA a Čínou. A nezapomínejme ani na hlavního strašáka trhů v podobě vysoké nejistoty kvůli nevyzpytatelnosti Donalda Trumpa. 

Začněme připomenutím, jaká cla nyní Amerika uplatňuje vůči zbytku světa. V první řadě jde o plošná 10% cla, s výjimkou 25 % na Mexiko a Kanadu. Ta jsou doplněny 25 % na dovoz automobilů, oceli a hliníku. Vůči Číně pak USA aktuálně uplatňují clo ve výši 145 %, poté co včera americká administrativa upřesnila, že prvotní údaj 125 % byl mylný. To jinými slovy znamená, že průměrná výše amerických cel se pohybuje okolo 19 % (před Trumpem činila zhruba 2,5 %). To je v zásadě jen symbolická úleva z předchozích 23 %, která implikuje nadále významné negativní makroekonomické dopady. 

Trhy se přitom obávají zejména eskalace na americko-čínské frontě obchodních válek. Cla ve výši 145 % jsou natolik prohibitivní, že fakticky zastaví čínské dovozy do USA. Tedy minimálně ty oficiální. Je totiž dost dobře možné a zřejmě i pravděpodobné, že se čínští výrobci budou snažit část vývozů přesměrovat skrze třetí země s 10% clem. A nabízí se otázka, jak na danou situaci zareaguje americká administrativa. Opětovným zvýšením cel na dané prostředníky? 

Jak se může obchodní konflikt mezi USA a Čínou dále vyvíjet? Další zvyšování cel ze strany Trumpovy administrativy již postrádá smysl, na tahu tak může být Čína. Ta má k dispozici dvě nukleární tlačítka – prudkou devalvaci vlastní měny a výprodeje amerických státních dluhopisů. To, že zatím k těmto krokům nesáhla, svědčí o ochotě vyjednávat, respektive deeskalovat obchodních konflikt s USA. 

Je ale možné, že nakonec budou nuceny deeskalovat konflikt samy Spojené státy. Vývoj na americkém dluhopisovém trhu je totiž v zajetí pokračujících výprodejů, významné ztráty si včera připsal i dolar. Právě rostoucí výnosy z amerického dluhu přitom měly být hlavním důvodem, proč Donald Trump přistoupil k odložení platnosti cel. V teorii her tak nyní pozorujeme klasickou hru na kuře, aneb kdo cukne jako první. I v dalších dnech proto čekejme nemalé kotrmelce.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna včera získala půdu pod nohama a vrátila se pod úroveň 25,10 EUR/CZK. Kombinace slábnoucího dolaru a vyšších amerických sazeb ji nechává dle našeho názoru až překvapivě klidnou. Pokles plošných amerických cel vůči EU z 20 % na 10 % je sice dobrou zprávou, ale stále je třeba počítat s významným negativním šokem do českého růstu HDP v letech 2025-2026. Na korunu jsme proto krátkodobě naladěni spíše negativně, a pokud dojde k další eskalaci napětí na americko-čínské obchodní frontě, máme za to, že si koruna bude připisovat další ztráty. 

Eurodolar

Tentokrát to nebyl Donald Trump, ale velmi slabá americká inflace (za březen), která včera podrazila nohy dolaru. Šokující byla především velice slabá meziměsíční jádrová inflace, která činila jen 0,1 %. Poklesly přitom i některé položky jako ceny automobilů, kde se očekávalo, že dopad celních hrátek bude jednoznačně pozitivní. Celkově tak březnový inflační výsledek přiživuje dojem, že ekonomika slábne a v tomto režimu průsak vyšších cel do inflace bude nižší, než se čekalo. Pro Fed je to jasný holubičí signál, takže není divu, že se eurodolar vydal o téměř tři figury nahoru. 

Uvidíme, zdali se D. Trump či ostatní aktéři obchodní války vytasí s dalšími návrhy i dnes. Pokud ne, tak zajímavým číslem může být americká spotřebitelská důvěra (byť kredibilita údaje o inflačních očekáváních je velmi nízká).



Čtěte více:

Jan Bureš: Možné dopady americké celní ofenzivy na českou ekonomiku
11.04.2025 6:02
Dopad celní ofenzivy Donalda Trumpa na Evropu a Česko bude záležet pri...
Americký trh umazal část včerejších zisků
10.04.2025 22:01
Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že cla uvalená na čínský dovoz nyní činí...
Cena zlata kvůli slabšímu dolaru a clům stoupla na rekordních víc než 3200 USD
11.04.2025 8:46
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 USD za troyskou unci . K ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y