Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká nás globální

Čeká nás globální "válka" o suroviny a energie?

5.9.2005 16:10
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Vzhledem k jeho aktuálnosti opakujeme jeden ze starších článků na Patria.cz, poprvé byl publikován 17.4.2004, uveďme jen současné ceny zmíněných komodit: Ropa typu Brent 64,03 USD/barel, WTI 66,9 USD/barel, zlato 445,80 dolarů za unci.

Ropa typu Brent - 34,36 USD, Crude Oil futures - 37,68 USD, zlato spot - 402,75 USD/unce... tolik data resp. ceny z dnešního poledne. Je zcela evidentní, že suroviny, drahé kovy a ropa jsou nebo budou investičním tématem současnosti a blízké budoucnosti. Nad možným dopadem "hladu" po surovinách, kterým se v současnosti projevuje především Čína, se zamýšlí následující článek:

* S tím, jak Čína konzumuje stále více a více ropy, svět se ocitá na pokraji tiché války o suroviny. Čínská spotřeba ropy je nyní na takové úrovni, že ani přímý ropovod mezi Čínou a Saudskou Arábií by ji nebyl schopen uspokojit. Spojené státy a Japonsko - první a druhý největší světový odběratel energií - mají první stupeň pohotovosti, čím více Čína spotřebuje, tím méně se na ně dostane. Ostatní velcí spotřebitelé ropy začali upevňovat své vztahy s jejími dodavateli, analytici sektoru ropných firem se domnívají, že ropa a její dodávky se stanou závažným aspektem národní bezpečnosti jednotlivých států.

* Čína ještě do roku 1992 ropu vyvážela, od roku 1993 se však stala čistým dovozcem. V současnosti je Čína druhým největším "konzumentem" ropy na světě, druhým největším dovozcem ropy na světě a třetím největším spotřebitelem měřeno mírou růstu spotřeby (ta je sama o sobě 6x větší než globální průměr). V roce 2002 Čína průměrně denně spotřebovala 19,7 milionů barelů ropy. Necháme-li stranou domácí čínskou těžbu ve výši 7,69 milionu barelů, pokud by Čína spotřebovala celou průměrnou denní těžbu Saudské Arábie (10,15 milionů barelů), stále by to nebylo dost.

* Pokud čínská ekonomika poroste do roku 2030 průměrně o 6 %, potřeba fosilních paliv vzroste z 850 milionů tun v roce 1999 na 2,4 miliardy tun. Tuna fosilních paliv je ekvivalentní 7,33 barelům ropy. Plných 21 z 31 provincií, autonomních regionů a municipalit má problémy s dodávkami energie.

* Čína dělá všechno pro to, aby si zajistila dodávky energetických surovin ze všech koutů světa. V lednu tohoto roku Čína a Saudská Arábie uzavřely kontrakt na společný projekt vyhledání a těžby ložisek zemního plynu. Čína a Aramco (státem vlastněná firma) vytvořily joint-venture v hodnotě 3 miliardy dolarů. Všechny tyto kroky však dělají jenom vrásky na čele Spojeným státům, které jsou závislé na Saudské Arábii a Egyptu jako dvou klíčových partnerech pro kontrolu celé oblasti. Americká vládní agentura zabývající se ropnou problematikou odhaduje, že zatímco v roce 1985 byly Spojené státy závislé na dovezené ropě z 30 %, v roce 2003 to bylo již 50 % a k roku 2020 by tato hodnota měla dosáhnout 75 % ! Z tohoto důvodu považují USA čínskou snahu o zajištění stálých a stabilních dodávek ropy za hlavní hrozbu americké globální dominance. Mezi další však jistě zahrnují také problémy volného obchodu, rivalitu ve vojenské oblasti a konkurenci ve vesmírných programech.

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: http://english.donga.com/srv/service.php3?bicode=060000&biid=2004030851648)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů