Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výzkum na českých universitách – jen komplexně!

Výzkum na českých universitách – jen komplexně!

01.08.2005 15:22

Omlouvám se všem čtenářům, tento příspěvek je vyvolán mými omezenými zkušenostmi s českým vysokým školstvím a na stránky finančního portálu ani moc nepatří. Ale nemohu si pomoci a koneckonců, většina návštěvníků Patria Online vysokou školu studovala nebo studuje, takže by je to mohlo zajímat.

České vysoké školy mají řadu problémů. Často na nich učí ne zrovna ti nejlepší z nejlepších odborníků, výzkumné výstupy také nejsou často nijak oslňující. Příčiny tohoto stavu spadají do dvou hlavních kategorií. První jsou, překvapivě, peníze. Peněz je na prakticky všech universitách málo na všechno: na vybavení, na platy, na investice. Důvod je jasný: university jsou placené státem a stát peníze nemá, takže šetří a na vysokém školství se ušetří sice málo, ale jde to lehko.

Druhým, a podle mne důležitějším faktorem, je ale tristní způsob „řízení“ celého sektoru, jak ze strany ministerstva školství (a mládeže a tělovýchovy), tak ze strany většiny samotných universit. MŠMT je čistě byrokratický moloch, který kontroluje, přikazuje, ale k ničemu dobrý není, protože fakticky není schopný zkontrolovat jestli nějaká škola učí dobře či špatně. Samotné university se pak často chovají jako zmenšeniny ministerstva.

Velmi dobře tento stav ilustruje způsob financování výzkumu na českých universitách. Na přelomu roku MŠMT rozdělilo peníze na tzv. výzkumné záměry, v kterých vysoké školy formulovaly své plány na výzkum na šest let dopředu. Samozřejmě, že na tak dlouhou dobu dopředu nelze nic moc konkrétního naplánovat, takže rozhodování MŠMT muselo být do značné míry arbitrární, zvláště pokud nebyla jasná kritéria rozhodování. Několik universit a fakult z rozdělování vyšlo nedobře a hlasitě si stěžovaly.

V červnu letošního roku MŠMT přišlo s dalším návrhem, tentokrát na „rozvojové programy na rok 2006“. Hlavním parametrem rozdělování peněz jsou jakési „integrační efekty“ a „internacionalizace“, což ve skutečnosti znamená, že šanci mají jen velké projekty zahrnující celé university či alespoň fakulty. Chcete peníze na výzkum například v ekonomii? Přiberte sociology, právníky a třeba ještě lékaře, jen tak to bude dostatečně „integrované“! Výsledkem budou další byrokratické orgie, kde se bude „integrovat“ a „internacionalizovat“ o sto šest a nejlépe obstojí ti s nejširšími kontakty. Jestli nám to pomůže zlepšit kvalitu českých vysokých škol je ne zcela jisté. Možná se ale staneme světovou špičkou v „integrování“…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance. (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • rozvojové programy
    03.08.2005 16:17

    Po přečtení pravidel pro "rozvojové programy na rok 2006" (viz. www.msmt.cz) mam pocit, že to vůbec nejsou peníze určené na výzkum, ale na vzděláváni a a řízení VŠ, a tam určitě studentům i pedagogům detailni pohled do zahraniční "kuchyně" neuškodí. Na výzkum v ekonomii asi z těchto peněz nedostanete ani korunu, i v případě, že budete prointegrován a internacionalizován zkrz naskrz. Buďme znalí problematiky, pane vedoucí katedry! Jinak mě Vaše postřehy oslovily. JC
    Jiří Culek
  • Peníze z příjímacího řízení
    01.08.2005 20:42

    Mluvíte o tom, že VŠ mají nedostatek hlavně finančních prostředků. Je mi líto, ale znám případ jedné vysoké školy, kde finanční částky za příjímací řízení šly na účet soukromé osoby a nikdy nikdo na to nepřišel. Jak tedy probíhají kontroly financí? Nebude problém i v důsledném a kvalitním účetnictví?
    HankA
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba