Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Parita kupní síly a kurz koruny

Parita kupní síly a kurz koruny

11.07.2002 15:17
Autor: 

Dnes jsme již jednou psali o kurzu. Tentokrát se pokusme podívat, jaký by měl být kurz podle parity kupní síly.

Parita kupní síly je stav, kdy při zanedbání transakčních nákladů a překážek obchodovatelnosti zboží, neexistuje příležitost k arbitrážním obchodům (např. nákup zboží v tuzemsku, prodej v zahraničí a konverze do tuzemské měny a naopak). Pokud by mezinárodní finanční toky zahrnovaly pouze transakce spojené se zahraničním obchodem se zbožím a službami, neměl by se směnný kurz výrazněji odchylovat od parity kupní síly.

Časopis Economist počítá "Big Mac index", který je ve své podstatě výpočtem kurzu, jež by odpovídal paritě kupní síly. Postup je jednoduchý, vezmeme průměrnou dolarovou (či eurovou) cenu sendviče Big Mac v USA (či eurozóně) a porovnáme jí s korunovou cenou stejného sendviče v ČR. Vydělením obou hodnot získáme hledaný směnný kurz. A jaké jsou výsledky. Podle dubnového průzkumu stál Big Mac v USA 2,49 USD (v eurozóně 2,67 EUR), v ČR 56,28 Kč. Kurz koruny k dolaru by tedy měl činit 22,6 CZK/USD, kurz koruny k euru 21,1 CZK/EUR. Aktuální kurz koruny je ve srovnání s těmito výsledky podhodnocen o 24% vůči dolaru a 28% vůči euru. Pro zajímavost ještě uveďme, že podle tohoto způsobu výpočtu by měl kurz dolaru k euru činit 0,93. Uvedené výpočty jsou do určité míry zábavou, výsledky však zpravidla ukazují stejným směrem jako seriozní analýzy.

Pokud bychom chtěli postupovat přeci jen o trochu seriozněji, stačí k výpočtu kurz odpovídajícímu paritě kupní síly vzít údaje o cenových hladinách v ČR a EU a aktuální hodnotu směnného kurzu. Podle našeho výpočtu odpovídá současná cenová hladina v ČR zhruba 48% průměru EU. Jinými slovy to, co si v ČR pořídíme za 48 Kč, nakoupíme v EU za 100 Kč, tj. při aktuálním kurzu (29,25 CZK/EUR) za 3,4 eura. Vypočtený kurz odpovídající paritě kupní síly potom činí zhruba 14 CZK/EUR.

Platnost teorie parity kupní síly však omezují překážky obchodovatelnosti některých druhů zboží a služeb a existence transakčních nákladů. Těžko si představit, že by učitelé češtiny ve statisticky významějším počtu uspěli v zahraničí, nebo že by majitelé nájemních domů převezli své činžovní domy do zahraničí. Směnný kurz navíc neurčují pouze toky zboží a služeb. Dnes převládají finanční transakce investičního charakteru, ať již v podobě přímých zahraničních investic či portfoliových investic. Proto se mohou skutečné směnné kurzy dlouhoudobě významně odchylovat od parity kupní síly. Příkladem jsou některé země eurozóny. Portugalsko má cenovou hladinu na 73% průměru EU, Řecko na 76%. Obě země přitom dosahovaly těchto úrovní konvergence již na začátku 90. let.

David Marek

Váš názor
 • Parita kupní síly a kurz koruny
  17.07.2002 11:34

  Vazeny pane, nejsem ekonom, ale dovolim si pochybovat o Vasich vypoctech. Ziji v Nemecku a pri mych castych cestach do CR se vzdy pokousim nalozit auto vsim potrebnym, abych se pokudmozno vyhnul nakupu v Cechach (mimo potravin). Ceny zbozi (elektronikou pocinaje a stavebnim materialem konce) jsou na ceskem trhu o cca. 30% drazsi nez pri nakupu v Nemecku - pri prepoctu aktualnim kurzem. Nevim cim je toto vyvolane, ale Vami vypoctena "cenová hladina v ČR zhruba 48% průměru EU" je z meho pohledu milna. Petr Stetka
 • kurs ovlivnuje inflaci spise nez vice versa
  15.07.2002 13:41

  Pokusim se poukazat na dalsi logicky defekt vysvetleni menoveho kurzu podle parity kupni sily, krome neobchodovaneho zbozi a transakcnich nakladu. Myslenkovy pochod je nasledujici: vzhledem k danym cenovym hladinam jaky by mel byt menovy kurz, aby platila podminka zadne arbitraze. Menovy kurz se vyznamne podili na cenove hladine, proto neni mozne odhadovat menovy kurz na zaklade cenovych hladin. Co vice, s menami se obchoduje v realnem case na likvidnich trzich, proto menovy kurz odrazi inflacni/desinflacni tlaky mnohem drive nez cenove indexy.
 • Chybička?
  11.07.2002 15:58

  Aktuální kurz koruny je ve srovnání s těmito výsledky nadhodnocen o 24% vůči dolaru a 28% vůči euru. Nemá být že je podhodnocen???
  • Oprava
   11.07.2002 16:31

   Děkuji za upozornění. Samozřejmě, že tam mělo být podhodnocen. Text je již opraven.
   David Marek
 • Ještě jednou k cenové hladině
  11.07.2002 15:49

  Proč se nepublikují zvláštní cenové indexy pro obchodovatelné a neobchodovatelné položky? To by byla daleko lepší informace než jeden cenový index a nebylo by to tolik pracné.
  • Tradables & Non-tradables
   11.07.2002 16:28

   Publikování segmentovaných dat by jistě bylo přínosem. V některých případech bychom však patrně narazili na problém zařazení položky do skupiny obchodovatelných či neobchodovatelných statků. Užitečnější, ale i o něco pracnější, asi bude podívat se na cenové rozdíly a možnosti konvergence položku po položce.
   David Marek
Aktuální komentáře
02.03.2021
5:52Bloomberg: Kdo v Evropě první zvýší sazby? Tradeři sázejí na Česko, covidu navzdory
01.03.2021
22:04Wall Street přerušila výprodeje. Zoom Video +9,7 %  
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ
15:49Smith: Silný dolar oslabuje a fedcoin by ohrozil pár firem
15:29Ropný kartel OPEC v únoru poprvé po sedmi měsících přiškrtil těžbu, hlavně díky Saúdské Arábii
14:42Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y