Dominatní telekomunikační operátor je další společností ze segmentu SPAD pražské burzy, jejíž akcie jsou do jisté míry závislé na politice. Nová vláda bude muset již podruhé rozhodnout o načasování prodeje Českého Telecomu a eventuálně i o restrukturalizaci společnosti (například o diskutované akvizici zbývajícího 49%-ního podílu v Eurotelu a optimalizaci kapitálové struktury) předcházející privatizaci.
Valná hromada společnosti, která se sešla 14. června, rozhodla o nevyplacení dividend ze zisku roku 2001, což může indikovat neochotu Fondu národního majetku - většinového akcionáře - podniknout významnější kroky co se kapitálové struktury týče ještě před privatizací, nebo to, že fond chce ponechat Českému Telecomu maximální finanční flexibilitu na potenciální akvizici Eurotelu.
Záměry Sociální demokracie týkající se načasování prodeje nejsou prozatím jasné, poslední tendr na prodej byl zrušen vládou koncem května kvůli nízké nabídnuté ceně. Někteří členové ČSSD se zdají být zastánci rychlé privatizace, jiní jsou pravděpodobně spíše pro vyčkávání. Tlak na příjmovou stránku státního rozpočtu může také podstatně ovlivnit jejich rozhodování.
Poznámka: Žádná politická strana nedefinovala jasně a jednoznačně strategii privatizace nebo pozice k možným strukturám odvětví. Naše závěry jsou založeny většinou na nepřímých indikátorech a zdůrazňujeme, že konečný postoj vlády k jednotlivým zmiňovaným oblastem bude i výsledkem koaličních jednání a novým složením v Poslanecké sněmovně. Je také důležité poznamenat, že privatizační výnosy budou hrát důležitou roli v rámci fiskální politiky budoucí vlády a načasování a privatizační strategie u relevantních firem bude tomuto faktoru do značné míry podřízena.
Jiří Soustružník