Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v českou ekonomiku v únoru stagnovala na 6 bodech

Důvěra v českou ekonomiku v únoru stagnovala na 6 bodech

25.2.2005 10:16
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy ČSÚ:
Saldo souhrnného indikátoru důvěry v únoru 2005 se oproti předchozímu měsíci nezměnilo. Saldo podnikatelského indikátoru důvěry se nezměnilo také, saldo indikátoru důvěry spotřebitelů mírně pokleslo. V meziročním srovnání bylo však saldo indikátoru důvěry u podnikatelů vyšší o 4 body, u spotřebitelů o 20 bodů a saldo souhrnného indikátoru důvěry bylo vyšší o 7 bodů.

V průmyslu (926 respondentů) hodnotilo v únoru 42 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 55 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je po sezónním očištění stejný výsledek jako v lednu. Hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti se oproti hodnocení v lednu zhoršilo (pokles salda o 2 body). Hodnocení současné zahraniční poptávky se zhoršilo také (pokles salda o 5 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů snížil (pokles salda o 4 body). Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výrobní činnosti (růst salda o 7 bodů) při zhoršení zaměstnanosti (pokles salda o 2 body). Pro příštích šest měsíců však respondenti uvažují se zlepšením své ekonomické situace (růst salda o 4 body). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci o 3 body zvýšilo. V meziročním srovnání je o 1 bod vyšší než v únoru 2004.

Ve stavebních podnicích (554 respondentů) je hodnocení ekonomické situace v únoru stále velmi příznivé, i když oproti lednu se zhoršilo (pokles salda o 15 bodů, sezónně očištěno). Hodnocení současné celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se po výrazném růstu v předchozím měsíci zhoršilo také (pokles salda o 11 bodů). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti zpomalení stavební činnosti (pokles salda o 9 bodů) při poklesu zaměstnanosti (pokles salda o 2 body), vše po sezónním očištění. Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví snížilo o 7 bodů. Ve srovnání s únorem 2004 je ale o 1 bod vyšší.

Z respondentů odvětví obchodu (315 respondentů) hodnotilo v únoru ekonomickou situaci svého podniku 47 % jako dobrou, 50 % jako odpovídající sezóně a 3 % jako špatnou, což v meziměsíčním srovnání znamená po sezónním očištění zlepšení o 3 body. Celkově se stav zásob v obchodě zvýšil (růst salda o 5 bodů, po sezónním očištění). Neměnnost ve vývoji cen očekává 85 % respondentů, 10 % očekává růst a 5 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 26 % (v lednu 24 %) respondentů, 69 % respondentů očekává neměnnost (v lednu 73 %) a 5 % pokles (v lednu 3 %). Celkové saldo indikátoru důvěry v obchodě se oproti lednu nezměnilo, avšak je o 10 bodů vyšší než v únoru 2004.

Ve vybraných odvětvích služeb (770 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v únoru 63 % respondentů jako dobrou, 36 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je lepší hodnocení než v lednu. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 30 % respondentů, neměnný vývoj 63 % respondentů a 7 % pokles, což je také lepší očekávání než v lednu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 87 % respondentů, růst 11 % respondentů a 2 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 26 % respondentů, neměnnost 61 % a růst 13 % respondentů. Celkové saldo indikátoru důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostlo o 8 bodů a v meziročním srovnání je stejné jako v únoru 2004.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (11/18 Q2, Aft-mkt)
Red Hat Inc (11/18 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index