Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

15.2.2005 13:05
Autor: 

Slovensko
Výnosy na dlhopisovom trhu opäť poklesli, pričom najväčší pokles bol v strede krivky o cca 20 bps. Inflačné čísla poskytujú centrálnej banke priestor pre ďalšie zníženie úrokových sadzieb. Hoci si myslíme, že z hľadiska ekonomických fundamentov nie je takýto krok nutný, nevylučujeme ho a to kvôli silnému posilneniu koruny. Napriek tomu si NBS môže počkať až na ďalší mesiac, keď už budú známe sekundárne efekty deregulácií a údaje o raste HDP za minulý rok.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů se v minulém týdnu příliš nezměnily. Ztráty, které přinesla úterní a středeční korekce, byly kompenzovány růstem cen dluhopisů na konci týdne. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 5,95%, 5,90% a 5,79% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. V první polovině týdne výnosy rostly, neboť účastníci trhu po předchozím růstu cen přistoupili k realizaci zisků. V úterý a ve středu výprodej umocnily spekulace o termínu parlamentních voleb, které se objevily po rezignaci Jerzyho Hausnera z vedení SLD a prohlášení W. Cimoszewicze. Změnu nálady k lepšímu přinesla až úspěšná aukce inflačně indexovaných dluhopisů, která byla téměř trojnásobně přeupsána. Její dopad na sekundární trh však byl zanedbatelný. Koncem týdne došlo k růstu cen, když zájem o dluhopisy zvýšila prohlášení představitelů RPP o možné rychlé změně výhledu měnové politiky. Trh tak v pátek uzavíral na hodnotách 5,95%, 5,94% a 5,79% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. Vývoj v tomto týdnu nejvíce ovlivní zveřejnění růstu spotřebitelských cen a míra růstu mezd v úterý a růst průmyslové výroby ve čtvrtek. Dosažení úrovně, na které se shoduje trh, by posílilo očekávání změny náhledu na měnovou politiku národní banky a zřejmě by způsobilo následný pokles výnosů. Naše odhady jsou však pod tržním konsensem.

Maďarsko
Také minulý týden na trhu dluhopisů dominovala býčí nálada, která se projevuje nejen postupným poklesem výnosové křivky směrem dolů, ale také jejím výrazným zplošťováním. Výnosy totiž na krátkém a středním segmentu výnosové křivky klesají ve srovnání s dlouhým koncem dvakrát rychleji. Pozitivní nálada je přitom výsledkem nadále velmi uvolněných měnových podmínek v USA a EMU a dále přesvědčením trhu, že zlepšující se fundamentální ukazatelé (zejména klesající obchodní deficit a inflace) umožňují MNB pokračovat v rychlém snižování základní úrokové sazby. Jinak řečeno trh již nyní počítá s tím, že na příštím zasedání bankovní rady (21. února), dojde ke snížení základní sazby MNB o více než 50 bazických bodů.

Trh bude tento týden sledovat především dvě čtvrteční události: publikování výsledku inflace za leden a výsledek aukce pěti a desetiletého dluhopisu. V prvním případě očekáváme, že dopad inflačních dat bude pozitivní (zejména na krátkém konci výnosové křivky), neboť náš odhad meziroční inflace leží podstatně níže, než kolik činí odhad trhu (4,7 % versus 4,2 %). Co se týká výsledku aukce – přetrvávající pozitivní nálada v regionu by měla zajistit, že poptávka v případě obou instrumentů zřetelně převýší nabídku. To by se následně mohlo příznivě odrazit i v pokračujícím poklesu výnosů na dlouhém konci výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m