Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v lednu: pravidelné zdražení v sítích a oddychový čas kovové inflace

Produkční ceny v lednu: pravidelné zdražení v sítích a oddychový čas kovové inflace

14.02.2005 9:22
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců v lednu vzrostl o 0,3 % a meziroční inflace se posunula na 7,2 % z prosincových 7,7 %. Nejvýraznější vliv na změnu cenové hladiny měla pravidelná změn cen výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Naopak kovy a ropa inflaci v produkčních cenách tlumily.

Cenový index pro síťová odvětví (elektřina, plyn, voda) se v lednu zvýšil o 6,3 %, což je podstatně více než v předchozích letech. Za drahým plynem stojí loňská eskalace cen ropy, ke zdražení elektřiny přispěly vyšší ceny uhlí. V říjnu stouply ceny uhlí o 18,3 %, v lednu o 1,9 %. Již v dubnu by ale ceny plynu mohly opět klesnout a zároveň nás čeká přechod na letní tarify elektrické energie.

Z inflace v průmyslových výrobních cenách se letos vytratily dva faktory, jež byly hlavními hybateli cenové hladiny v tomto segmentu ekonomiky v loňském roce: ropa a kovy. Ceny rafinérské produkce klesly o 7,8 % díky souběhu posilujícího kurzu koruny a klesajících cen ropy a ropných produktů na světových burzách. Pokles cen ropy v závěru loňského roku je ale již minulostí. V polovině ledna se cena Brentu opět vyšplhala na 45 USD/barel a této úrovně se více méně drží dodnes.

Ceny kovů a kovových výrobků se snížily o 0,8 %. Zde by ale bylo předčasné hovořit o obratu. Poptávka po oceli ve světě, za níž stojí především konjunktura čínské ekonomiky, asi hned tak nezeslábne. Loni celosvětová produkce oceli poprvé v historii překročila hranici jedné miliardy tun. Poptávka po oceli by se letos podle odhadu OECD měla zvýšit o dalších pět procent (z toho v Číně zhruba o 11 %). Tlak na růst cen tedy zřejmě přetrvá.

Největší váhu v koších výrobních i spotřebitelských cenových indexů mají potraviny. Ceny v potravinářském průmyslu tentokrát stagnovaly, zatímco loni v lednu stouply o 0,5 %. Dalšímu příznivému vývoji cen v potravinářství nahrává lednový pokles cen zemědělských výrobců o 4,2 %, k němuž přispěly obě složky, levnější rostlinná i živočišná produkce.

Informace o produkčních cenách poskytují jednoznačnou indikaci zmírnění nabídkových cenových šoků, které provázely českou ekonomiku v minulém roce. Určitá rizika sice přetrvávají, nicméně letošní výhled je příznivější než loňská realita. Obraz ústupu inflace na všech frontách dokresluje lednový pokles cen tržních služeb o 0,3 % a zmírnění meziroční inflace v tomto odvětví na 1,5 % z prosincových 2,8 %. Vzhledem k absenci rizika poptávkových inflačních impulsů díky přetrvávající mezeře výstupu (v modelech ČNB) nelze vyloučit další zmírnění měnových podmínek na konci tohoto či příštího měsíce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru