Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skončila „zlatá éra“ tučných provizí pro investiční bankéře ?

Skončila „zlatá éra“ tučných provizí pro investiční bankéře ?

18.11.2004 10:53
Autor: 

Zdá se Vám tvrzení uvedené v nadpisu jako nadsazené? Smutným faktem zůstává, že klasické investiční banky na Wall Street začínají cítit výrazný tlak na snížení poplatků za úpis nových emisí akcií a dluhopisů. To vše navíc ze strany ještě nedávno málo pravděpodobného konkurenta – komerčních bank. Posuďte sami:

* Od konce roku 2003 poklesla výše provizí účtovaných za emise nových akcií (IPO) o více jak 13 %. Investiční banka CSFB – blahé paměti jeden z největších upisovatelů „junk“ dluhopisů - si nyní z každých 1 000 dolarů získaných touto formou účtuje 13,77 USD (o 39 % méně než loni). Morgan Stanley – banka s kapitálem 101,2 miliardy dolarů – poklesla v žebříčku největších upisovatelů dluhopisů na 5. místo (proti 3. místu v roce 2003 a 1. místu v roce 1999). Podle mnoha názorů banky jako Goldman Sachs, Merrill Lynch nebo Morgan Stanley čelí „komoditizaci“ některých činností v oblasti např. „corporate finance“ a snaží se udržet ziskovost vyšším důrazem na aktivity jako správa aktiv nebo obchodování na vlastní účet.

* Od roku 1999, kdy Spojené státy zrušily zákon z roku 1933 omezující účast komerčních bank na úpisu akciových a dluhových instrumentů, dokázala zvyšující se konkurence stlačit podíl pěti největších investičních bank v IPO z původních 41 % na současných 37 %. Pokud tedy tyto investiční banky dokázaly zvýšit ziskovost, bylo to téměř výhradně zásluhou snižování nákladů. Naopak tradiční komerční banky jako Citigroup Inc. nebo JPMorgan Chase začaly postupně přebírat žezlo největších upisovatelů (často za využití obrovského vlastního kapitálu) – podíl jenom těchto dvou bank se letos zvýšil na 26,4 % z loňských 21,3 %.

* Za prvních devět měsíců letošního roku představovaly operace s dluhopisy (sales a trading) u pěti největších nezávislých investičních bank plných 33 % tržeb. Firemní klienti možná právě proto tlačí na další snižování provizí. KfW Group – státní rozvojová banka v Německu – letos u emise v objemu 3 miliard euro zaplatila provizi 0,15 % (proti 0,325 % zaplacených na emisi v objemu 2,5 miliardy euro v roce 1999). Průměrná provize zaplacená emitenty na trhu dluhopisů se od roku 1999 snížila o téměř 50 % a nyní dosahuje 0,32 % - v tom samém období však trh narostl z 1,3 bilionu dolarů na 2 biliony dolarů. Snížení provizí se nevyhnulo ani segmentu „junk“ bondů – CSFB nyní na takové transakci průměrně vydělá 1,4 % (vs. 2,3 % v roce 2003).

* Provize za úpis nových akcií klesají po celém světě. Ve Spojených státech, kde si za některé emise banky účtují provizi až 7 %, došlo k jejich poklesu od roku 2003 o 16 % (trh se však rozrostl na 36,5 miliardy dolarů). Evropa je na tom podobně – průměrná provize se zde propadla na 2,3 % vs. 2,7 % v roce 2003 (a 3,1 % v 2000).

* Nejlepšími klienty se nyní stávají vlády. Španělská společnost Cintra provozující dálnice minulý měsíc zaplatila v rámci IPO 1,5 % (23 milionů euro) a rozdělila je mezi 4 banky. Zářijový prodej akcií italské firmy Enel SpA vynesl Morgan Stanley, Goldman Sachs a Merrill Lynch 1,6 % na objemu 7,7 miliardy euro.

* Jednou z mála oblastí, kde se výše provizí relativně drží, jsou fúze a akvizice – jediným důvodem však je, že CEO firem nekupují uvedené služby (obvykle) jenom podle výše požadované provize. Za prvních devět měsíců letošního roku si banky Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup, JPMorgan a Merrill Lynch vydělaly na M&A poradenství celkem 4,4 miliardy dolarů (+2,4 % proti celému roku 2003).

Co dodat ? Snad jenom to, že Morgan Stanley, Goldman Sachs, Lehman Brothers a Bear Stearns za Q3/2004 vydělaly o 16 % méně než byl průměr Q1 a Q2. Jde o největší pokles od roku 1998….

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data