Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl v roce 2004: železo a autodíly

Český průmysl v roce 2004: železo a autodíly

12.08.2004 9:17
Autor: 

Komentář doplněn
Průmyslová výroba se v červnu zvýšila o 1,7 % ve srovnání s předchozím měsícem, meziroční nárůst dosáhl 15,1 % a již počtvrté byl dvojciferný. Kromě března letošního roku rostla průmyslová produkce rychleji naposledy před osmi lety. Růst celkového ukazatele produkce má v letošním roce na svědomí především výroba kovů, resp. výrobků z kovů, a komponentů pro automobilový průmysl.

Částečně k vysokému růstu výroby pomohly kalendářní variace. Letošní červen měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc loňského roku. Po očištění o tento faktor se objem výroby zvýšil o 12,8 %, což je stále velmi vysoké číslo. Příznivé výsledky naznačila již data o vývozu v červnu. Celkový vývoz se zvýšil o 34 %, vývoz strojů a dopravních prostředků o 38 % a vývoz průmyslového spotřebního zboží o 39 % a vývoz oceli a železa dokonce o 52 % (reálně o 20 %). Kromě zahraniční poptávky pomáhá průmyslu také vzestup domácí poptávky, zejména její investiční složky. Výroba pro investice v červnu meziročně stoupla o 27,1 %. Zřetelný je vliv domácí poptávky ve výrobě kovů a výrobků z kovů, kde rostoucí stavební aktivita zvyšuje poptávku po ocelových a litinových trubkách, zárubních, okenních rámech, armovacím železu apod. Výroba kovů a kovodělných výrobků se meziročně zvýšila o 40 %.

Druhým klíčovým odvětvím českého průmyslu je výroba komponentů pro automobilový průmysl, díky které se index produkce ve výrobě dopravních prostředků zvýšil o 24,4 %.. Konkrétně se jedná například o podvozky, nárazníky, potahové textilie či elektroinstalaci. V návaznosti na zvýšenou produkci v tomto odvětví roste také výroba v gumárenském a plastikářském průmyslu (+14,1 %).

Opomenout nelze ani renesanci výroby optických a elektrických přístrojů. Po loňském zvýšení produkce o necelá tři procenta se toto odvětví vrátilo k dvojcifernému růstu, na nějž jsme byli zvyklí. Zde se zřetelně projevuje vliv hospodářského cyklu v západoevropských zemích, kam směřuje značná produkce.

Mzdy v průmyslu rostou poměrně svižným tempem, v červnu byly v průměru o 7,1 % vyšší než před rokem, ovšem vzhledem k dvojcifernému růstu produktivity práce (+15,5 %), jednotkové mzdové náklady klesají (-7,3 %). Rostoucí produkce se příznivě projevuje v zaměstnanosti průmyslu, Ta sice meziročně klesla o 0,6 % (6,6 tis. osob). Loni na konci roku ovšem činil meziroční propad zaměstnanosti 4 %.

Je téměř jisté, že v červenci průmyslová výroba přeruší čtyřměsíční sérii dvojciferného růstu produkce. Důvodem jsou kalendářní variace, tj. o tři pracovní dny méně než loni. Nicméně po očištění o vliv počtu pracovních dní by mohlo být dvojciferné tempo růstu udrženo. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 9 % po loňském růstu o 5,8 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách