Komentář doplněn
Průmyslová výroba se v červnu zvýšila o 1,7 % ve srovnání s předchozím měsícem, meziroční nárůst dosáhl 15,1 % a již počtvrté byl dvojciferný. Kromě března letošního roku rostla průmyslová produkce rychleji naposledy před osmi lety. Růst celkového ukazatele produkce má v letošním roce na svědomí především výroba kovů, resp. výrobků z kovů, a komponentů pro automobilový průmysl.
Částečně k vysokému růstu výroby pomohly kalendářní variace. Letošní červen měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc loňského roku. Po očištění o tento faktor se objem výroby zvýšil o 12,8 %, což je stále velmi vysoké číslo. Příznivé výsledky naznačila již data o vývozu v červnu. Celkový vývoz se zvýšil o 34 %, vývoz strojů a dopravních prostředků o 38 % a vývoz průmyslového spotřebního zboží o 39 % a vývoz oceli a železa dokonce o 52 % (reálně o 20 %). Kromě zahraniční poptávky pomáhá průmyslu také vzestup domácí poptávky, zejména její investiční složky. Výroba pro investice v červnu meziročně stoupla o 27,1 %. Zřetelný je vliv domácí poptávky ve výrobě kovů a výrobků z kovů, kde rostoucí stavební aktivita zvyšuje poptávku po ocelových a litinových trubkách, zárubních, okenních rámech, armovacím železu apod. Výroba kovů a kovodělných výrobků se meziročně zvýšila o 40 %.
Druhým klíčovým odvětvím českého průmyslu je výroba komponentů pro automobilový průmysl, díky které se index produkce ve výrobě dopravních prostředků zvýšil o 24,4 %.. Konkrétně se jedná například o podvozky, nárazníky, potahové textilie či elektroinstalaci. V návaznosti na zvýšenou produkci v tomto odvětví roste také výroba v gumárenském a plastikářském průmyslu (+14,1 %).
Opomenout nelze ani renesanci výroby optických a elektrických přístrojů. Po loňském zvýšení produkce o necelá tři procenta se toto odvětví vrátilo k dvojcifernému růstu, na nějž jsme byli zvyklí. Zde se zřetelně projevuje vliv hospodářského cyklu v západoevropských zemích, kam směřuje značná produkce.
Mzdy v průmyslu rostou poměrně svižným tempem, v červnu byly v průměru o 7,1 % vyšší než před rokem, ovšem vzhledem k dvojcifernému růstu produktivity práce (+15,5 %), jednotkové mzdové náklady klesají (-7,3 %). Rostoucí produkce se příznivě projevuje v zaměstnanosti průmyslu, Ta sice meziročně klesla o 0,6 % (6,6 tis. osob). Loni na konci roku ovšem činil meziroční propad zaměstnanosti 4 %.
Je téměř jisté, že v červenci průmyslová výroba přeruší čtyřměsíční sérii dvojciferného růstu produkce. Důvodem jsou kalendářní variace, tj. o tři pracovní dny méně než loni. Nicméně po očištění o vliv počtu pracovních dní by mohlo být dvojciferné tempo růstu udrženo. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 9 % po loňském růstu o 5,8 %.
David Marek, Patria Online