Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Financial Times: Česká volba

Financial Times: Česká volba

2.8.2004 13:08
Autor: 

Stanislav Gross se ve svých 34 letech zřejmě stane nejmladším premiérem v Evropě, pokud jeho jmenování bude v měsíci srpnu potvrzeno Poslaneckou sněmovnou. Bude rovněž prvním lídrem post-komunistické země, jehož politická kariéra začala až po pádu komunismu. Pan Gross nebyl ani komunista, ani disident. Byl strojvůdcem vlaku. Píše prestižní deník Financial Times.

Zároveň je vhodné připomenout, že Praha věří, že pan Gross vlije nový život české politice a skoncuje s neprůhledným manévrováním, jež podkopává důvěru veřejnosti v politiky. Naneštěstí, první signály nejsou dobré. Pan Gross strávil posledních 15 let šplháním na vrcholek sociálnědemokratické strany, čímž získal reputaci „komunikátora“ a zákulisního hráče. Jeho cíle jsou nejasné krom toho, že chce udržet v úřadu svou slabou koalici, tvrdí FT.

Osm post-komunistických zemí, které letos v květnu vstoupily do EU, akutně potřebují novou politickou agendu. Vstupem do EU tyto země akceptovaly politický rámec hospodářské liberalizace, vynucování pravidel EU a přípravy vstupu do eurozóny. Tento rámec však není to, čím by byli Češi nebo ostatní Středoevropané nadšeni. Místo toho se lidé koncentrují na své problémy – nezaměstnanost, nízké mzdy a důchody. Nečekají přitom, že se vše změní se vstupem do EU přes noc, avšak požadují efektivnější a méně zkorumpovanou vládu. A ztrácejí iluze. Je smutné pro českou politiku, když komunisté ve volbách do Evropského parlamentu získají tolik křesel.

Buďme ale upřímní – bývalé komunistické země zažily v posledních 15 letech takovou proměnu, jako jiné země za 50 let, připomínají FT. Lidé chtějí žít stejně jako jejich západní sousedé. S průměrným příjmem na polovině průměru západní Evropy však bude uzavření mezery trvat roky, i když si nové členské země udrží rapidní tempo ekonomického růstu z posledních let. Voliči jsou unavení reformami. Pouze na Slovensku (2002) úřaduje opět reformní kabinet. Je jasné, proč si populističtí lídři, jako například Andrzej Lepper v Polsku, vedou tak dobře. Voliči milují jednoduché odpovědi, které nabízí, zvláště, když mezi politiky „hlavního proudu“ vidí korupci a sledování vlastních zájmů.

Hlavním cílem pana Grosse bude zajistit, aby vládní koalice přežila do voleb v roce 2006. Musí se však rovněž dívat do budoucnosti a rozhodnout, jak vytvořit stranu na širších základech – méně závislou na skupinách „politických klientů“ a více oslovující voliče. ODS, hlavní opoziční partner, čelí stejné výzvě. Podobně je tomu s hlavními politickými stranami na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, jak napravo politického spektra, tak nalevo. Nestačí mít jen nové a mladé vůdce. Nezbytné jsou nové myšlenky a nové politické záměry.

(zdroj: Financial Times)


Váš názor
 • FT
  3.8.2004 11:53

  FT se mohly klidně do Standy opřít víc a souhlasil bych. Stejně, jako když 1.3.2003 napsali o našem čerstvém prezidentíkovi: "A staunch nationalist and populist, Mr. Klaus".
  glox
 • Jaká česká volba proboha?
  2.8.2004 13:34

  Podle výsledků posledních voleb a průzkůmu tohodle hošíka podporuje tak 5 % národa!!! To odpovídá volebnímu výsledku 10 % při 50 % účasti. Nazdar!
  eman
  • EXACTLY
   2.8.2004 14:16

   PŘESNĚ TAK, DALŠÍ NESMYSL, KTERÝ NÁS POSTIHL, ALE CO BYCHOM CHTĚLI, KONECKONCŮ GROSS, SOBOTKA, NĚMEC, ATD. JENOM BÍLÝ KONĚ, ZA 50 LET TO SNAD BUDE LEPŠÍ A TO NEJSEM PESIMISTA
   EMIL
Aktuální komentáře
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb