Konečně bude mít rok zase 12 měsíců. Zaměstnanci veřejného sektoru, soudci a další ústavní činitelé nebudou nejspíš od příštího roku dostávat 13. a 14. platy. Vláda dnes schválila návrh zákona, který od roku 2005 další platy ruší. Nahradit je má 20 procent měsíční mzdy, které se rozpustí do dvanácti běžných příjmů. Odbory samozřejmě nesouhlasí.
(podrobněji
ZDE)
Dálnice bude! Vláda se rozhodla půjčit si od Evropské investiční banky úvěr 12 mld. Kč na stavu dálnice D8 z Trmic na státní hranici s Německem.
Schodek obchodní bilance se v dubnu prohloubil na 10,8 mld. Kč z březnových 4,2 mld. Kč. Poprvé od loňského prosince se ve statistice opět objevil dvouciferný schodek. Vývoz se meziročně zvýšil o 24,7 %, dovoz dokonce ještě o procento více.
(podrobněji
ZDE)
Pospíchej pomalu? Podle analýzy Světové banky je zakládání a likvidace firem v ČR příliš pomalá. Založení podniku i jeho ukončení trvá v České republice déle než ve vyspělých zemích západní Evropy i v okolních státech a je brzdou hospodářského růstu. V zemích OECD je možné založit podnik v průměru za 25 dní, na Slovensku za 52 dní, v ČR je k tomu potřeba 88 dní. Konkurz trvá v průměru přes devět let, zatímco průměr OECD je rok a půl.
(podrobněji
ZDE)
Francouzský intervencionismus opět na scéně. Evropská komise se nechala přesvědčit francouzskou vládou a povolila jí podpořit strojírenský koncern Alstom. Firma dostane za pomoci státu novou kapitálovou injekci až 2,5 miliardy eur a unikne hrozbě bankrotu.
Evropská komise se obává drahé ropy. Zvýšení ceny ropy v letošním roce může vyvolat snížení hospodářského růstu v eurozóně o 0,2 procenta, soudí místopředsedkyně Evropské komise Loyola de Palaciová.
Trh s ropou by podle Evropské komise mohl být stabilnější, kdyby se ropa prodávala nejen v dolarech, ale i v jiných měnách. Konkrétně navrhuje používat koš měn. Podle komise by takové účtování dalo reálný obraz o dopadech změn ceny ropy. Každý si to ovšem může propočítat sám a návrh komise zavání spíše snahou zvýšit vliv eura ve světě.
(podrobněji
ZDE)
A Evropská komise počtvrté. Komise zveřejnila zprávu o škodlivosti alkoholu, ve které došla k závěru, že kromě minimální spotřební daně piva a na víno by bylo žádoucí sladit také spotřební daně u ostatních alkoholických nápojů.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek, Patria Online