Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nechci slevu zadarmo … skryté zvýšení progrese daní

Nechci slevu zadarmo … skryté zvýšení progrese daní

24.05.2004 11:43
Autor: 

Sleva na dani, daňový bonus, daňový kredit. Velké ovace provázejí včerejší oznámení, či spíše připomenutí vládního záměru nahradit u daně z příjmu fyzických osob odečitatelnou položku na dítě touto inovací. Nejedná se o nic původního, v USA a Velké Británii na to přišli dříve, nápad je to ale užitečný. Či spíše byl by, kdyby …

Otázka, která napadne snad každého, je, zda na výměně odečitatelné položky za daňový kredit ušetřím. Počty jsou jednoduché. Daňový kredit bude činit šest tisíc korun na jedno dítě bez ohledu na výši příjmu. Jedinou podmínkou je roční příjem ve výši minimálně šestinásobku minimální mzdy. Při stávajícím systému se daňová výhoda dítěte v rodině rovná odečitatelné položce vynásobené daňovou sazbou relevantní pro daný příjem. Nemáte-li dítě, nemůžete si snížit daňový základ o odečitatelnou položku a tyto prostředky Vám budou zdaněny. Je tedy zřejmé, že daňová výhodnost dítěte díky progresi daňových sazeb s příjmem roste. Tento prvek tedy ve stávající systému mírně koriguje progresi ve zdaňování příjmů. Kdo si přechodem na daňový kredit polepší? Kdo si pohorší? Pro první dvě daňová pásma je situace jasná. Odečitatelná položka na dítě činí 25 560 Kč ročně. Sazba pro první pásmo je 15 %. Dítě nám tak na daních ušetří 3 834 Kč. V druhém pásmu se sazbou 20 % dosahuje úspora 5 112 a je stále menší než šestitisícový kredit. Na horním konci třetího pásma (25 %) nám ovšem jedno dítě sníží daňovou povinnost o 6 390 Kč, ve čtvrtém dokonce 8 179 Kč, a lidé se zdanitelným příjmem spadajícím do těchto pásem si zavedením daňového kreditu pohorší.

Spočítat výši příjmu (hrubé mzdy), kdy je daňové zvýhodnění na dítě stejné v obou systémech, je poněkud obtížnější. Ale po chvíli výpočtů se doberete výsledku 313 372 Kč za předpokladu, že je z dalších odpočtů uplatněna pouze základní nezdanitelná částka. Berete-li měsíčně 26 000 Kč na přechodu k daňovému kreditu vyděláte. Máte-li na výplatní pásce o dvě stovky více, už je to pro Vás nevýhodné.

Zavedení daňových kreditů bylo v USA i Velké Británii motivováno zmírněním pasti chudoby vyplývající z možnosti pohodlného života na sociálních dávkách. Daňový kredit, což není nic jiného než sociální dávka vyplácená jen tomu, kdo pracuje, nahradil část klasických přídavků na děti. Problém je v tom, že u nás se tak nestane. Přídavek na dítě zůstane stále stejný a kdo žil pouze ze sociálních dávek, může tak pokračovat za nezměněné situace nadále. Za to dojde prohloubení daňové progrese. Pokud by vláda chtěla zachovat původní míru progrese ve zdanění příjmu, musela by zároveň se zavedením daňového kreditu, snížit daňové sazby pro třetí a čtvrté pásmo. Chci-li přimět záměrně nepracující rodiny s dětmi k ekonomické aktivitě, logicky bych měl na jejich úkor zlepšit situaci pracujících rodin s dětmi. Vláda ale postupovala tak, že chudší pracující rodiny s dětmi zvýhodnila na úkor bohatších rodin s dětmi. Kromě pozitivního efektu motivace nepracujících rodin k hledání zaměstnání tak vyrobila i negativní efekty spojené se zvýšenou daňovou progresí. Úspěch a snaha se budou trestat ještě o něco více než dosud.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Nepanikařte!
  26.05.2004 17:40

  Chlapíci, žádná panika. Bude společné zdanění manželů (i když v absurdním českém pojetí), tam to těm chudým vrátíme i s úroky. Dále bude zastropování sociálního a zdravotního pojištění, tam budou vůbec nevídané žně. Takže se tvařme, že nás to strašně bolí, jinak by mohli závidět. A nerejpejte se do výpočtů, třeba někdo potom začne zkoumat i věcnou stránku věci.
  Rilev
 • Výpočty
  24.05.2004 12:52

  Jak jste došli k daňovým úsporám ve stávajícím systému pro 3. a 4. pásmo? 3. pásmo: 25%*25 560 = 6 390 Kč 4. pásmo: 32%*25 560 = 8 179 Kč
  Honzajs
  • Re:
   24.05.2004 15:18

   Děkujeme za upozornění, chyby ve výpočtu byly opraveny. Omlouváme se za případné potíže, které mohl náš článek způsobit.
   Patria Online
  • Výpočty jsou opravdu zavádějící
   24.05.2004 13:35

   Honzajs má pravdu, že výpočty uvedené v článku jsou opravdu špatné. Jediné, co je v článku dobře, je roční příjem 313.372,-, ve kterém se současný odpočet s budoucím kreditem vyrovnává. Celý systém navíc počítá se současnými sazbami daní. Při změně daňové sazby, nebo hranic daňové progrese, nebo výši budoucího kreditu, může plátce na daních v budoucnu i vydělat (nebo prodělat).
   Mirek Šejna
 • Co bychom chtěli od socanských neumětelů, kteří nevědí ani kolik je 1+1
  24.05.2004 12:18

  , že Sobotko. A ono by jen stačilo místo tisíce poradců používat selský rozum. Ale kdo chce kam .... Vivat Argentina.
  Mike
  • Ale, ale, Miku
   24.05.2004 13:43

   umějí počítat, umějí, a to lépe, než Ty. Když totiž více zdaní příjmy zaměstnanců, bude v rozpočtu více peněz a tudíž se sníží schodek.
   Mirek Šejna
   • re
    27.05.2004 16:53

    cau Mírku, delas jeste v zlatejch strankach? (msejna@zlatestranky.cz)
    ross
   • Kdo má sekeru 110 mld za rok, ten počítat neumí.
    24.05.2004 14:19

    Bohužel se mýlíš, uvažuješ totiž ekonomicky a to ti troubové nevědí co je. Zdaní jen slušně vydělávající zaměstnance a všechny prachy "prožerou", takže schodek bude ještě větší ( pokud ho opticky nevylepší např. nezapočítáním ztráty Konsol.ag. ). Jenže nakonec to nejvíc stejně odnese ta "chudina" = volič socdemáků ( jenže ne v tomto voleb. období ).
    Mike
   • Re
    24.05.2004 14:13

    Skoda, preskoda, ze stat svymi rozhodnutimi nema na poli svych rozhodnuti nejakou konkurenci a pravidla trhu, tak jako soukromnici. Kdyby ji totiz mel, pochopil by ze svymi produkty by v konkurenci neuspel. Protoze to co ty rikas je presne jejich totalni chymera, kterou clovek ktery umi pocitat nechape. Kdyz se mi neco nedari a jsem v minusu a byl bych soukromnik tezko si muzu dovolit zdrazit svoje vyrobky nebo sluzby - protoze by me konkurence pekne skripla. Misto toho zacnu hledat zbytecny naklady u sebe a ty bych ustrihnul, abych si ten minus zmensil a nasledne vymazal. A tech je v nasem state az az. Ale tobe jakozto totalnimu socanskymu mozku to proste nedochazi - doufam ze brzo chcipnes nekde na hlavaku u plotu protoze pocitam ze sem prispivas z nejakyho statniho teplyho mistecka. Bez se bodnout nebo si prostudovat co to znamena polozka naklady a kdy jsou zbytecne vynalozeny. A az se zase ozves tak se te zeptam proc si statni aparat odebira zbozi nad beznou cenou v supermarketech. A my blbci co tu podnikame tak vam to jeste platime.
    Skeeter
Aktuální komentáře
07.10.2022
15:14Překvapivý pokles nezaměstnanosti v USA. Naděje na otočku Fedu znovu chladnou
14:17Perly týdne: Není ochlazení jako ochlazení, ideál energetických firem a akciová bezpečná útočiště
13:12Sláva, či prokletí přírodního bohatství? Nizozemci by mohli vyprávět
11:57Trhy dopoledne jen přešlapují a přejí si slabá makrodata  
11:48EUC a.s.: Informace o úrokové sazbě na 10. úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
11:29ECB se obává problémů bank. Znovu brzdí bonusy i dividendy
11:10AMD: Poptávková nákaza se šíří dál (komentář analytika)  
10:49Jan Bureš: Průmysl překvapil lehce pozitivně, výhled je však velmi nejistý
10:16Zahraniční obchod je sedmý měsíc v deficitu, v srpnu měl schodek 28,2 mld. Kč
10:13Stavební výroba v Česku v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta
10:06Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta
9:46Jak reagují české akcie na daň z nadměrných zisků: ČEZ propadá, banky drží
9:38Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
9:12Řada penzijních fondů byla jen hodiny od krachu, objasňuje britská centrální banka zásah na trhu dluhopisů
9:09Rozbřesk: Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu
9:05Samsungu poprvé za téměř tři roky klesl čtvrtletní provozní zisk
8:56Kombinace mimořádné daně a cenového stropu omezí ziskovost ČEZ, futures jsou dnes červené  
6:05Přirovnání s 80. léty není namístě, říká držitel Nobelovy ceny Spence. Poptávková stimulace nedává smysl, rozhodující je produktivita
06.10.2022
22:02Data z trhu práce nebyla dostatečně špatná, aby otočila trh do zelena  
21:56Webinář ke vstupu HARDWARIO na burzu: Alan Fabik a Tomáš Morava odpovídají 12. října od 14:00

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  J D Wetherspoon PLC (Bef-mkt)
  9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
  9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
  10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst