Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna znovu posiluje… padne letošní maximum?

Koruna znovu posiluje… padne letošní maximum?

05.05.2004 17:11
Autor: 

Koruna se po úvodní korekci vydala znovu nahoru a zavírá posílením na 32,18 Kč za euro. Dolar během dne pokračoval v oslabování k euru, kurz koruny tak rostl se závěrem na 26,52 Kč/USD. Zbytek středoevropského regionu byl dnes extrémně klidný, forint, SKK i polský zlotý bez výraznějších výkyvů.

Domácí ekonomické zprávy byly sporadické a trh na ně de facto nereagoval. Za zajímavý a velmi důležitý považujeme další komentář guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy ohledně budoucího vývoje měnové politiky. Banka totiž minulý týden vydala velmi optimistickou makroekonomickou prognózu, nicméně podle slov guvernéra jsou její rizika vychýlena směrem dolů – dalo se očekávat. Zajímavým faktorem jsou také předpoklady banky, co se vývoje úrokových sazeb týče.

Investiční banka Merrill Lynch včera vydala zprávu, ve které prognózuje pokles koruny do konce června na 33,10 Kč/EUR. Opírá se přitom o domněnku, že úroky budou u nás nízko déle, než se očekává. Merrill Lynch ale zřejmě neví to, co od včerejška my – totiž, že ČNB sama cíluje reálnou sazbu na 1,5 %. V závislosti na očekávané inflaci by tak zvyšování sazeb mohlo přijít již brzy. Domníváme se, že koruna stále těží z očekávání růstu sazeb v ČR, když jde komparativní zbytek regionu opačným směrem. Zároveň na investory dobře působí i názor ČNB, že tahounem domácí ekonomiky bude krom investic zahraniční obchod.

Zítra ČNB zveřejní detaily inflační zprávy, velkou důležitost přikládáme informaci o dubnové inflaci (v pondělí), která je pro měnovou politiku klíčová. Za významnou technickou úroveň stále považujeme 32,10 Kč za euro, tj. letošní maximum.

Americký dolar dnes oslabil až na 1,2180 USD za euro. Odpoledne však maže část ztrát poté, co index aktivity (ISM) ve službách za duben zaznamenal nečekaný nárůst. Aktuálně se eurodolar pohybuje na 1,2128 USD/EUR, investoři vyčkávají na páteční data o zaměstnanosti.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data