Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpočtový schodek ČR v roce 2003: 12,9 % HDP!

Rozpočtový schodek ČR v roce 2003: 12,9 % HDP!

16.3.2004 15:48
Autor: 

Zní to neuvěřitelně, ale právě tato cifra se objevila ve dnes zveřejněné zprávě Eurostatu hodnotící hospodaření vlád zemí EU a zemí přistupujících k EU. Podle Eurostatu se loni schodek veřejných rozpočtů v ČR zvýšil ze 154,6 mld. Kč (6,4 % HDP) v roce 2002 na 328,5 mld. Kč (12,9 % HDP) v loňském roce. Bezkonkurenčně jsme porazily všech 24 ostatních zemí. Druhou příčku obsadila Malta s deficitem 9,7 % HDP následována Kyprem, v jehož hospodaření chybělo 6,3 % HDP.

V první řadě je potřeba říci, že se jedná o odhady, neboť ministerstvo financí zveřejní vládní finanční statistiku za loňský rok až 30. června. Nicméně ve srovnání s údaji, na něž jsme zvyklí a které jsou spočítány podle metodiky GFS (Government Finance Statistics) Mezinárodního měnového fondu, jsou data Eurostatu (dle metodiky ESA 95) výrazně odlišná. Podle odhadů ministerstva financí v metodice GFS schodek veřejných rozpočtů loni dosáhl 134 mld. Kč (5,6 % HDP), resp. 140 mld. Kč (5,8 % HDP) bez čistých půjček. Odečteme-li ještě dotace transformačním institucím, měl by deficit podle našich výpočtů činit zhruba 110 mld. Kč (4,5 % HDP). Primární rozpočtové saldo, kde ještě navíc chybí úroky ze státního dluhu, by se podle metodiky GFS mělo pohybovat na úrovni 3,7 %. I zde se údaje Eurostatu výrazně liší, v příslušné kolonce je u ČR uvedeno 11,7 % HDP. Eurostat zahrnuje do rozpočtové schodku také záruky poskytnuté vládou, což má svou logiku, neboť jde o potenciální závazky státu a jeho daňových poplatníků. Zvláště v případě operací typu Aero Vodochody je navýsost užitečné s vládními zárukami počítat. Podle ministerstva financí tak Eurostat díky zárukám přičetl rozpočtovému schodku k tíži 180 až 190 miliard.

Podobně se liší údaje o veřejném dluhu. Zatímco podle odhadu ministerstva financí se loni veřejný dluh zvýšil na 554 mld. Kč (23 % HDP), Eurostat uvádí 37,6 % HDP, neboť počítá také s dluhy České konsolidační agentury a jejích dceřiných společností ČKA, dluhy Správy železniční a dopravní cesty nebo Vinařského fondu a především započítává všechny rizikové záruky státu.

Když se poskládají všechny kostky je obraz hospodaření veřejných rozpočtů v loňském roce doslova hrozivý. Ministr financí Bohuslav Sobotka nedávno v jednom rozhovoru přirovnal vládní záruky k nášlapným minám, jež mu vybuchují pod nohama. Výstižné přirovnání. Likvidaci minového pole ovšem předchází označení všech min. Eurostatu už v minovém poli českých veřejných rozpočtů nic nevybuchne, schodek a dluh je ovšem díky tomu podstatně vyšší. Brusel hodnotí stabilitu fiskální situace podle své metodiky, a v té vycházíme nejhůře z celé rozšířené EU. I přes započatou reformu neklesne rozpočtový schodek v ideálním případě pod 4 % HDP. Nezbývá než zopakovat kritiku, k níž se v letošním hodnocení připojil také Mezinárodní měnový fond, že tudy cesta nevede. Chybí ambice k rozhodnější stabilizaci české rozpočtové politiky, výhled přesahující rok 2006 a zohlednění nákladů spojených se stárnutím populace. Bude zapotřebí ještě mnoha rozhodných politiků …

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • "Bohata" sklizen
    19.3.2004 15:35

    A třešničkou na tomto humusu bylo, když jeden náš neomylný učitel prohlásil v senátu ke stávající legislativní hrůze, na které se sám podílel, že nejlepší by bylo už nepřijímat žádné zákony ... (Inu, kdo nic nedělá, aspoň nic nepokazí). Jmenujme dva příklady "práce" našich vlád a zákonodárců: Zákon o konkurzu a vyrovnání a Zákon o zadávání veřejných zakázek. Ten první přes nespočet novelizací stále umožňuje beztrestné tunely a druhý nám už vrátili s ostudou z Bruselu, ať si ho ... přepracujeme (tahle sranda nás stála zhruba 200 mil Kč, které jsme mohli od EU jako všichni ostatní získat, pokud by byl v pořádku). Což takhle zavést pánům poslancům v platu pohyblivou složku, která by byla každou novelizací chybného zákona krácena ? Ale oni jsou kluci chytří a tak by asi zůstali doma na nemocenské, na rozdíl od všech ostatních, ve výši 100% platu... Zákonům jsou společné chybějící jasná pravidla a jednoznačné sazby trestů při jejich porušení (proč asi ... K poslední větě: "zohlednění nákladů spojených se stárnutím populace" jen poznámka: nelze je nikdy přesně vyčíslit, protože je to hrůza bez konce - další a další sociální pracovníci pro nemocné důchodce, další a další domovy důchodců, volby "o ničem" a hlavně astronomické výdaje na zdravotnictví, které si ostatní populace nebude moci ze svých daní dovolit - cena nových léků prudce roste stejně jako cena nových přístrojů a zdravotní péče. Pokud se nepodaří demografický trend zvrátit podporou mladých rodin, jsou nekonečné debaty o "typu penzijní reformy" k ničemu, protože každá penzijní reforma řeší jen důchody a ne ostatní náklady. A co bude nakonec ? Stáhne poslední důchodce rolety a zhasne světla ?
    Pavel
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data