Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Spotřebitelská důvěra v ČR prudce klesá, nálada podnikatelů se ale zlepšuje

26.02.2004 9:48
Autor: 

Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se v únoru 2004 oproti předchozímu měsíci zvýšilo. Na jeho hodnotě se kladně projevil zejména vliv indikátoru důvěry v průmyslu. Indikátor důvěry spotřebitelů poklesl, a to vlivem všech svých složek. Celkově se saldo souhrnného indikátoru důvěry oproti předchozímu měsíci nezměnilo.

V průmyslu (944 respondentů) hodnotilo v únoru 35 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 62 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je mírně horší výsledek než v lednu. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s lednem zlepšilo (růst salda o 12 bodů). Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zlepšilo také (růst salda o 11 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů zvýšil (růst salda o 2 body).
Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výrobní činnosti (růst salda o 5 bodů), zlepšení ve vývoji zaměstnanosti (růst salda o 10 bodů) a pro příštích šest měsíců zlepšení své ekonomické situace (růst salda o 1 bod) – všechny údaje po sezónním očištění.
Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci zvýšil. V meziročním srovnání je o 3 body vyšší než v únoru 2003.

Ve stavebních podnicích (465 respondentů) se v únoru po sezónním očištění udrželo dobré hodnocení současné ekonomické situace z předchozích měsíců, i když oproti lednu došlo ke snížení. Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku pokleslo (pokles salda o 14 bodů). Pro příští tři měsíce však respondenti očekávají zlepšení zaměstnanosti (růst salda o 13 bodů). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví oproti minulému měsíci mírně poklesl, ale zůstává na dlouhodobě příznivé úrovni.

Z respondentů z odvětví obchodu (317 respondentů) hodnotilo v únoru ekonomickou situaci svého podniku 25 % jako dobrou, 73 % jako odpovídající sezóně a 2 % jako špatnou, což oproti lednu znamená pokles salda o 5 bodů (po sezónním očištění). Respondenti signalizují růst objemu zásob (růst salda o 3 body). Neměnnost ve vývoji cen očekává 81 % respondentů, 14 % očekává růst a 5 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává 69 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v lednu 67 %), růst očekává 26 % (v lednu 24 %) a 5 % pokles (v lednu 9 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě se oproti lednu nezměnil.

Ve vybraných odvětvích služeb (779 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v únoru 66 % respondentů jako dobrou, 33 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je stejně jako v lednu. Růst poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku očekává 33 % respondentů, neměnný vývoj 54 % respondentů a 13 % pokles, což je lepší očekávání než v lednu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 72 % respondentů, růst cen 24 % respondentů a 4 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 50 % a růst počtu zaměstnanců 14 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb mírně vzrostl.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 oslovených respondentů) v únoru vyplývá zhoršení salda hodnocení celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Saldo očekávané celkové ekonomické situace pokleslo o 4 body, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů kleslo o 7 bodů. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo vzrostlo o 6 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil (pokles salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl.

(zdroj, graf: tisková zpráva ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2021
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data