Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní přehled dluhopisového trhu: Polsko, Maďarsko, Slovensko

Týdenní přehled dluhopisového trhu: Polsko, Maďarsko, Slovensko

24.2.2004 8:48
Autor: 

Polsko
Neočekáváme, že situace na dluhopisovém trhu se bude tento týden výrazně lišit od devizového trhu. Není pochyb, že první zasedání Výboru pro měnovou politiku s novými členy, které se koná v úterý a ve středu, může ovlivnit kratší konec křivky a také kratší FRA kontrakty. Zde však nepředpokládáme velké překvapení, proto v souladu s většinovým očekáváním, předpokládáme, že FRA 1x3 a 3x6 klesnou na 5,40%. Rozhodující vliv na dlouhé sazby a na trhu obligací bude mít SLD a případné změny ve vládě.

Jinak je těžké si představit, že výnosy 10 letých obligací by mohly překročit 7% úroveň. Zvláště ve světle povzbudivých komentářů lídrů PO na podporu Hausnerova plánu, stejně jako výroků předáků SLD, že nejsou důvody pro změny ve vládě v současné době. Domníváme se, že finanční trhy může jedině uklidnit zvolení nástupce Millera v čele SLD, který bude nakloněn prosazení Hausnerova plánu. Výnosy obligací mezi 5 až 10 lety by měly dočasně klesnout pod 6,70%.

Maďarsko
Ceny dluhopisů se posledních dnech pohybovaly poněkud odlišným směrem než kurz forintu, neboť se negativně skloněná výnosová křivka mírně napřímila. Tento vývoj je výsledkem dvou faktorů: 1. velmi malých šancí na brzké snížení oficiálních úrokových sazeb; 2. nepříliš pozitivního sentimentu na trhu dluhopisů. To potvrdily výsledky posledních aukcí jak státních pokladničních poukázek, tak dluhopisů, které stále nejsou uspokojivé. Zde se hodí připomenout, že poslední aukce pěti i desetiletého dluhopisu byly sice úspěšně upsány, nicméně investoři opět požadovali velmi vysoké výnosy (9,92 %, resp. 8,76 %).

Slovensko
Úrokové sadzby na trhu dlhopisov a derivátovom trhu so splatnosťou do 3 rokov išli mierne hore. Bol to dôsledok očakávanej aukcie 3 ročných štátnych dlhopisov. Investori sa snažili predať časť bondov v očakávaní, že na primárnom trhu sa im naskytne možnosť nakúpiť ich lepšie. Mierny rast výnosov na krátkom konci sa dá tiež spojiť s miernym oslabením koruny jako aj korekciou na trhu po predchádzajúcom tlaku na uvoľnenie menovej politiky. Rovnaký pohyb bol zaznamenaný aj na trhu FRA krátkych splatnostiach IRS. Výnosová krivka IRS od 3 do 10 rokov mierne poklesla. Zúžil sa aj spread na forwarde 5Y5Y SKK voči EUR až na úroveň 0 až 10 bps. Na dlhom konci bondovej výnosovej krivky sa zatiaľ veľmi neobchoduje kvôli malej likvidite. V tomto roku bolo zatiaľ vyemitovaných iba 1 mld. Sk 10-ročných benchmarkových papierov. Naopak pomerne živo sa obchoduje s 3 ročnými štátnymi dlhopismi. Tento týždeň sa bude čakať najmä na zverejnenie rozhodnutia NBS o úrokových sadzbách jako aj výsledkov zahraničného obchodu. Tieto údaje naznačia ďalší směr vývoja výnosovej krivky.

Dnes bola na programe tretia tranža 3-ročných štátnych dlhopisov. Dopyt nebol taký silný jako v predchádzajúcich dvoch aukciách. Dosiahol 7,84 mld. Sk, pričom ministerstvo financií akceptovalo 3,895 mld. Sk při priemernom výnose 5,053 %. V porovnaní s predchádzajúcou aukciou poklesol priemerný výnos o 3,5 bps. Ministerstvo financií už predalo takmer polovicu plánovaného objemu aukcie, a tak nebolo prinútené akceptovať vyšší dopyt. Výnosy na krátkom konci krivky sa po aukcii vôbec nezmenili, keďže priemerný výnos bol v súlade s trhovými kotáciami při 3-ročných bondoch.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidty oznámila, že plánovaná emisia eurobondov sa uskutoční v máji tohoto roku, v objeme najmenej 1 mld. eur, bude mať splatnosť 5 až 10 rokov a ponesie fixný kupón. Emisia bude použitá na krytie maturujúceho zahraničného dlhu (500 miliónov eur) a i časti domáceho dlhu. Agentúra plánuje emisiu eurobondov i v roku 2005 a uvažuje i o ďalších emisiách v nasledujúcich rokoch.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data