Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč platí domácnosti za elektřinu tento rok více? (opak.)

11.02.2004 11:54
Autor: 

Trh s elektřinou je postupně otevírán, takže stále více zákazníků si může vybírat své dodavatele elektřiny, což se zejména u velkých odběratelů s velkou vyjednávací silou projevilo ve znatelném poklesu jejich nákupních cen elektřiny v minulých letech. Zmenšující se skupina chráněných zákazníků, tj. těch, kteří jsou stále vázáni na svého tradičního dodavatele - příslušného regionálního distributora, platí koncové ceny určené ERÚ. Tyto ceny tento rok vzrostly - průměrné zvýšení ceny pro chráněné zákazníky na hladině NN (tj. domácnosti a podnikatelský maloodběr) ve srovnání s rokem 2003 činí 3,6%. Následující tabulka uvádí změny cen 2004/2003 v třech hlavních kategoriích spotřebitelů (vyznačeni jsou distributoři majoritně vlastnění ČEZ):


Zdroj: ERU

Zvýšení cen dodávky elektřiny v jednotlivých distribučních společnostech se liší v důsledku stanovení regionálních cen elektřiny, které jsou určeny na základě skutečných nákladů distribučních společností na zajištění dodávek elektřiny pro konečné zákazníky. Ty reflektují např. hustotu zalidnění a atomizaci spotřebitelů, proporci komerčních zákazníků, geografické charaktiristiky regionu apod.

Proč došlo k uvedenému zvýšení koncových cen? Odpověď začněme prezentací struktury koncové ceny pro maloodběratele v následujícím grafu:


Zdroj: ERU

Graf ukazuje, že samotná cena elektřiny reprezentuje pouze asi 35% celkové koncové ceny dodávky elektřiny. Druhou největší položkou je cena za distribuci, následovaná DPH. Upozorněme i na to, že cena za systémové služby, tj. služby, které obecně zajišťují stabilitu celého elektroenergetického systému, mírně převyšují cenu za transmisi.

Výsledná průměrná cena koncové ceny pro chráněné zákazníky v kategoriích domácnosti a podnikatelský maloodběr byla přitom ERÚ pro rok 2004 stanovena ve výši 2.258,30 Kč/MWh (bez DPH). K uvedenému zvýšení cen proti roku 2003 došlo především vlivem následujících faktorů:

1. Zvýšení ceny silové elektřiny dominantního výrobce ČEZ v průměru o 7,8 %. Cena silové elektřiny se po zvýšení pohybuje v úrovni cen silové elektřiny v letech 2000–2002, reaguje tak na vzrůst cen elektřiny na významných evropských trzích.

2. Zvýšení průměrné ceny za přenos na 134,56 Kč/MWh v důsledku narovnání rentability společnosti ČEPS, a. s., na úroveň rentability regionálních distribučních společností.

3. Zvýšení ceny systémových služeb proti roku 2003 o 13 Kč/MWh (ze 159 Kč/MWh na 172 Kč/MWh). Cena systémových služeb je odvozena od velikosti nákladů na nákup podpůrných služeb, které slouží k zajištění vyrovnané výkonové bilance mezi výrobou elektřiny a její spotřebou. Zvýšení ceny podpůrných služeb by mělo být odrazem (i) vzestupu ceny silové elektřiny, od které se ceny podpůrných služeb odvíjejí (dodávka silové elektřiny může být alternativou k poskytování podpůrných služeb), a (ii) zvýšení výkonových nároků na zajištění bezpečného provozu elektrizační soustavy České republiky.

4. Snížení cen distribuce, to v důsledku uplatnění faktoru efektivity u distribučních služeb. Snížení cen distribuce na hladině nízkého napětí činí 30,02 Kč/MWh.

5. Zvýšení ceny na krytí vícenákladů spojených s povinným výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a ze zdrojů s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla proti roku 2003 o 22,47 Kč/MWh. Zvýšení ceny je zapříčiněno nárůstem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla, kterou jsou distribuční společnosti povinny vykupovat za minimální výkupní ceny.

6. Ceny za činnosti operátora trhu se nemění.

Z uvedených bodů je patrné, že s výjimkou distribuce došlo ke zvýšení cen v podstatě na všech úrovních vertikály, respektive u všech položek prezetovaných v předchozím grafu (vyjma sazby DPH).

Jiří Soustružník, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data