Koruna ve stejném rytmu jako včera stagnuje kolem úrovně 32,80 Kč/EUR, ráno přitom bylo opět nepříznivé (32,85). Dolar od rána oslabil o 1 procento k euru na 1,2485 USD/EUR, což vytáhlo korunu o dvacet haléřů výše na 26,28 Kč/USD.
Maloobchodní tržby rostly v listopadu méně než se očekávalo, na korunu ale tento makroekonomický údaj neměl vliv. Středoevropský region je klidný, slovenská koruna na úrovni 40,75 SKK/EUR. Náš trh postrádá impulsy, obchoduje se technicky, investoři sledují eurodolar. Pokud se nezmění nálada na trhu, neměla by koruna dnes vybočit z pásma 32,70 až 32,90 Kč/EUR. Čekáme na páteční zveřejnění prosincové obchodní bilance.
Americký dolar dnes oslabil z 1,2350 až na současných 1,2488 USD/EUR, korigoval tak předchozí silný růst k jednotné evropské měně. Včera přitom chyběla kvůli svátku americká likvidita na trhu. Hlavní důvodem obratu, resp. zastavení poklesu eura byly závěry ze setkání ministrů financí eurozóny v Bruselu. Nepadla totiž žádná silná slova a rétorika se omezila pouze na volatilitu kurzů, nikoliv na sílu eura. Dnes ráno potom Čína oznámila, že nehodlá revalvovat jüan. Obecně se přitom očekávalo, že na sebe jüan postupně stáhne břemeno globálního oslabení americké měny, které se takto musí "vybíjet" na euru.
Hlavní událostí dneška bude německý index ekonomického sentimentu ZEW. V Davosu začíná Světové ekonomické fórum, u této příležitosti bychom se mohli dočkat dalších komentářů k vývoji kurzu eura. Do začátku února očekáváme hledání směru eurodolarového kurzu, novou vlnu poklesu dolaru přes 1,29 USD/EUR vylučujeme.
Radim Krejčí