Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna bez reakce na forintovou turbulenci (32,40 Kč/EUR), euro čeká na ECB na úrovni

Koruna bez reakce na forintovou turbulenci (32,40 Kč/EUR), euro čeká na ECB na úrovni "prahu bolesti"

7.1.2004 18:19
Autor: 

Na devizových trzích dnes panoval neobvyklý klid vyjádřený kurzovou stabilitou, regionální sentiment zasáhlo jen odvolání maďarského ministra financí, což se projevilo na trzích oslabením forintu. Koruna k euru se držela v blízkosti 32,40 Kč/EUR s pohyby oběma směry a závěrem přesně na tomto kurzu. Po ranním posílení dolar k euru sice postupně během dne znovu mírně ztrácel, nicméně zůstává pod 1,2700 USD/EUR. To znamená, že kurz koruny končí na 25,55 Kč/USD.

Zítřejší pravidelné jednání bankovní rady ČNB nepřinese na korunový trh žádné impulsy, opět očekáváme klidnou seanci, kterou by mohly narušit jen eurodolarové fluktuace související s očekávaným rozhodnutím ECB. Podle pravidelného průzkumu trhu agentury Reuters, kterého se účastní i Patria, by měla koruna v následujících týdnech posilovat. Podle mediánového odhadu by měl být kurz na konci ledna 32,10 Kč za euro (více ZDE). My jsme již dříve avizovali, že by koruně kurz kolem 32,00 Kč za euro slušel více než současných 32,40.

Dolar po nočním posílení zůstal dnes pod úrovní 1,2700 USD za euro, kolem poledne přitom posiloval až na 1,2650 USD/EUR. Trh začíná být nervózní před zítřejším rozhodnutím Evropské centrální banky o sazbách. Každá změna úrokového diferenciálu mezi USA a Evropou by eurodolar jistě zasáhla. ECB ale úroky pravděpodobně nezmění, mohla by ale okomentovat sílu eura.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude ECB verbálně intervenovat, i když je euro u historického maxima. Hlasy evropské podnikové lobby jsou stále slabé - podle šéfa německé průmyslové asociace BDI Rogowského sice euro již překročilo "práh bolesti", nicméně očekávat lze posilování i na 1,40 USD/EUR. Ernst Welteke, prezident Bundesbanky a evropský centrální bankéř se dnes nechal slyšet, že by centrální banky neměly bojovat proti tržním silám na devizovém trhu.

Americký ministr financí Snow před malou chvíli sice zopakoval, že v zájmu USA je silný dolar, jedním dechem však dodal, že kurz měny musí být stanoven čistě tržními silami. Tedy žádný posun v americké politice, tržní síly ženou dolar na nižší a nižší hodnoty.

Radim Krejčí


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data