Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v Eurozóně v březnu rostla díky Irsku a Francii

Průmyslová výroba v Eurozóně v březnu rostla díky Irsku a Francii

17.5.2002 13:30
Autor: 

Průmyslová výroba v Eurozóně zaznamenala v březnu příjemný růst o 0,5% meziměsíčně, trh očekával +0,2% m/m. Růst byl tažen vývojem v malých ekonomikách a ve Francii, průmyslová produkce klesala v Německu, Itálii a vezmeme-li v úvahu evropskou patnáctku, tak i ve Velké Británii. Meziročně průmysl v Eurozóně poklesl v březnu o 2,9% a zmírnil tak 3,3%ní propad z února.

Vesměs negativní zprávy z největších ekonomik, jako je Německo (průmyslová výroba –0,3% m/m) a Itálie (-0,7%) jsou kompenzovány lepšími výsledky v Nizozemí (+2,7%), Portugalsku (+1,4%) a Finsku (+1,7%). Z Irska přicházejí každý měsíc rozdílné zprávy, tentokrát, podle vlastních údajů země, rostla průmyslová výroba v jedné z nejdynamičtějších evropských ekonomik dokonce o 16,6% meziměsíčně, tj. ve stálých cenách se vyrobilo o 14,7% v březnu více než minulý rok.

Zvýšila se výroba statků k dalšímu zpracování, a to o 0,2% meziměsíčně. Od začátku roku udržuje právě tento segment průmyslovou výrobu na vzestupné trajektorii. Kromě výroby energií (+0,9% m/m) produkce v ostatních sektorech klesá. Výroba kapitálových statků o 0,5%. Výroba zboží dlouhodobé spotřeby dokonce o 1,7%, což je největší meziměsíční propad v tomto segmentu od října minulého roku. Výroby zboží krátkodobé spotřeby poklesla o 0,1% m/m. Vývoj průmyslové produkce tak odráží požadavky spotřebitelů, jejichž důvěra v ekonomiku ve větších státech regionu doznala v poslední době značné trhliny. Spotřebitelé negenerují dostatečnou poptávku, obávají se inflace a nezaměstnanosti, a proto pozastavují nákupy zboží dlouhodobějšího rázu. To se projevuje zejména ve výrobě investičních statků, automobilů apod., která je meziročně dokonce o 8,1% nižší, zatímco výroba krátkodobého spotřebního zboží je jen o 0,5% nižší.

Situace kontrastuje s vývojem v USA, kde je březnový růst průmyslu o 0,4% m/m tažen především výrobou automobilů, tj. zboží dlouhodobé spotřeby. Domácnosti mají v Americe totiž jiný přístup k nákupům, jejich optimismus a výdaje jsou vyšší. Navíc pozitivně v tomto smyslu působí i vládní výdaje na obranu.

Tabulka: průmyslová výroba v březnu (po revizích, harmonizováno)
(v %)      y/y  m/m
Eurozóna  	-2,9	0,5	
EU15		-3,5	0,1
Belgie		-5,7  -0,7
Dánsko		-7,5	1,2
Německo		-4,5  -0,3
Španělsko	-0,2	0,0
Francie		-0,9	0,5
Řecko		 n/a	n/a
Irsko		14,7  16,6
Itálie		-4,1  -0,7
Lucembursko	-4,3  -2,8	
Nizozemí	-1,8	2,7
Rakousko	 n/a	n/a
Portugalsko	 2,3	1,4
Finsko		-4,8	1,7
Švédsko		 n/a	n/a
UK		-6,6  -0,4


Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y