Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA a Velká Británie: rozdílné signály z průmyslu

USA a Velká Británie: rozdílné signály z průmyslu

02.05.2002 10:56
Autor: 

Americký průmysl rostl v dubnu méně než se čekalo – index Institutu pro řízení dodávek v průmyslu klesl z březnových 55,6 bodů na 53,9 bodů v dubnu. Snížení indexu indikuje zpomalování americké ekonomiky, která pravděpodobně poroste jen o 3,4% ve druhém čtvrtletí po raketovém vzestupu o 5,8% v lednu až březnu. Výsledek indexu byl zklamáním i pro trh, který očekával v průměru hodnotu kolem 55 bodů. Index vyšší než 50 bodů je signálem ekonomického růstu, hodnota byla pod úrovní 50 bodů 18 měsíců od srpna 2000 do února tohoto roku.

Pozitivně působí výsledek dubnového indexu v historickém kontextu. V období 1996 až 2000, kdy ekonomika USA v průměru rostla o 4% nebo více každý rok, dosahoval index v průměru jen 52,9 bodu. Dubnové údaje indikují růst 18 průmyslových odvětví z 20 zkoumaných, což je více než v březnu, kdy rostlo 15 odvětví z dvaceti.

Průmyslový index v dubnu klesal díky poklesu zakázek a snížení zaměstnanosti. Komponenta nových zakázek, která tvoří třetinu indexu poklesla na 59 bodů z březnových 65,3. Naopak dílčí index průmyslové produkce rostl na 58 bodů (57,8). Dílčí index zásob reflektoval méně úspěšné snižování jejich stavu (vzestup na 42,9 bodů z 41,2 v březnu). Index zaměstnanosti poklesl na 46,7 bodů (47,5).

Potvrzením ochlazování americké ekonomiky byla i úterní spotřebitelská důvěra Conference Board. Index klesl v dubnu na 108,8 bodů z 110,7 bodů v březnu. Dnes v 16:00 očekáváme informace o průmyslových zakázkách v USA za březen, trh odhaduje, že podniky v tomto měsíci bohužel nezískaly více zakázek než v únoru.

Zatímco růst v USA mírně zpomaluje, ve Velké Británii došlo ve stejném období ke zlepšení situace v průmyslu, pravděpodobně paradoxně díky americké ekonomice, kam směřuje 14% britského vývozu. Index nákupů a zakázek vzrostl potřetí za sebou na 53,4 bodů v dubnu (50,6 v březnu). Exportní zakázky vzrostly nejvíce od listopadu 1996, produkce britských průmyslových podniků se zvýšila nejvíce za poslední dva a půl roku. Maloobchodní tržby rostly nejrychleji za posledních 14 let, působí tak společně s vývojem v průmyslu pozitivně na ekonomický růst, který následuje po půlroce propadu. Nicméně dílčí index zpracovatelského průmyslu v dubnu poklesl, což se neočekávalo (na 53,9 bodů vs. 55,6 v březnu).

Změny ve vývoji ekonomik se pravděpodobně v brzké době odrazí ve změnách měnových politik centrálních bank. Fed považuje mzdové a cenové tlaky stále za mírné navzdory růstu cen ropy v dubnu. Většina amerických výrobců drží své prodejní ceny na stabilní úrovni. Neočekává se, že Fed změní klíčovou sazbu 1,75% na nejbližším zasedání 7. května. Bank of England asi také ještě počká se zvyšováním sazeb, ke kterému přistoupí potvrdí-li se ekonomické oživení ve Velké Británii. První zvyšování sazeb BoE trh očekává v srpnu.

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data