Na koruně se snížení plánovaného schodku státního rozpočtu na příští rok pozitivně neprojevilo, měna je celkem v klidu a reaguje spíše na volatilitu na ostatních trzích v regionu. Dnes dopoledne se kurz pohybuje pouze o několik haléřů výše - měna slábne na 32,70 Kč/EUR (32,69). K americkému dolaru je potom vývoj kurzu dílem silnějšího oslabení americké měny k euru a koruna posiluje na 28,99 Kč/USD.
Vláda snížila plánovaný schodek rozpočtu ze 118 miliard na 114,9 mld. Kč, nicméně obavy ze schválení tohoto rozpočtu Parlamentem stále trvají, a tak je koruna stále pod tlakem. Další domácí makroekonomické zprávy dnes nečekáme, MMF jen zarazil odhadem velmi nízkého růstu našeho HDP v tomto roce. Do jednání poslanců o reformních zákonech by měl koruna podle nás zůstat v pásmu 32,50 až 33,00 Kč za euro.
Polský zlotý se po včerejším propadu na historická minima k euru uklidnil, prodejní tlak zaznamenává pro změnu maďarský forint, který oslabuje více než procento na 257,30 HUF/EUR! Turbulence v regionu by se mohly stát dalším negativním faktorem pro vývoj koruny.
Dolar včera večer výrazně oslabil k euru a dostal se až k 1,1300 USD/EUR. Tato úroveň (resp. 1,1330) se zdá být ale velmi silná a americká měna se vrací zpátky na 1,1275 USD/EUR. Sentiment na dolaru se ale zhoršuje s blížícími se dnešními americkými makrodaty a víkendovým summitem G7. MMF považuje dolar za silně nadhodnocený a predikuje jeho pád (čtěte
ZDE).
Pro dnešek jsou klíčové nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti s psychologickou úrovní 400 tis. a index aktivity z regionu Philadelphie. O víkendu se také očekávají pro dolar spíše negativní zprávy, summit asi bude tlačit na to, aby státy přestaly intervenovat proti růstu svých měn (Japonsko).
Radim Krejčí