Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je potřeba koordinovat veřejné rozpočty v Evropě?

Je potřeba koordinovat veřejné rozpočty v Evropě?

12.09.2003 13:35
Autor: 

Evropská unie má problém. A čím dál větší problém. Nejambicióznější evropský projekt, jednotná měna euro, byla postavena jako politický projekt. A protože politici nemají ekonomii příliš v lásce (a ekonomy také moc ne), některé ekonomické otázky jednotné měny euro se „zametly pod koberec“. Jiné se vyřešily na papíře, ale ve skutečnosti zůstaly otevřené.

Nejznámější a nejevidentnější je příklad veřejných rozpočtů. Jednotná měna, sdílená dvanácti státy (a v blízké budoucnosti možná 25 státy) potřebuje alespoň nějakou institucionální „podporu“ ve formě rozpočtových pravidel, jinak hrozí její rozpad. Evropská unie poměrně narychlo přijala Pakt stability a růstu (SGP), který vycházel z maastrichtské smlouvy a stanovoval jednoduché nominální limity pro schodky veřejných rozpočtů a veřejný dluh.

SGP byl od začátku velmi nepopulární - která vláda by si chtěla nechat mluvit do toho, jak velký má být její schodek. Nicméně, až ekonomická recese let 2002 a 2003 objasnila politikům, k čemu se to před 5 lety jejich předchůdci zavázali. Reakce byla a je silná: Němci volají po „rozumné interpretaci“ pravidel, Italové vymýšlejí jaké výdaje „vysunout“ mimo kontrolu SGP a Francouzi rovnou konsternovaným partnerům sdělili, že je nějaký Pakt nezajímá a že hlavní je, aby jejich ekonomika rostla.

Fascinující na této debatě je především absolutní ignorance (nebo její úspěšné předstírání) politiků, jaké dopady na ekonomický vývoj mají schodky veřejných rozpočtů. Již několikrát jsme se zde věnovali perverzní logice obhájců schodků, takže není nutné tyto argumenty opakovat. (Viz například komentáře Washingtonský konsensus je mrtvý, ať žije GGG? nebo Evropa: politici kreativní na špatném místě)

Nicméně, zajímavé je, že pokud nějaký nesmysl stokrát opakuje francouzský či německý premiér, nestane se sice „smyslem“, ale začne se mu přesto věnovat pozornost. Stejné je to s Paktem stability a růstu. Zástupci Evropské komise ho sice zatím oficiálně brání, v zákulisí si však již připravují ústupovou cestu. Prvním ústupkem bylo rozhodnutí brát v potaz „strukturální“ část rozpočtového schodku.

Zástupci Komise však horečně pátrají dále a ve zprávě o změnách rozpočtového procesu EU přišli s návrhem „koordinovat“ rozpočtovou politiku Unie a jednotlivých členských zemí. Jde o poměrně šokující návrh, který nemá šanci na úspěch. Návrh totiž předpokládá, že Evropská komise nejdříve stanoví „priority“ a „mantinely“ veřejných rozpočtů, a až poté národní vlády tyto priority a mantinely zapracují do svých národních rozpočtů, které opět prokonzultují s Komisí, tak aby všechny veřejné rozpočty v rámci Unie působily „koordinovaně“.

Návrh je kombinací ekonomického idealismu (koordinace pomůže Unii k efektivnějšímu vynakládání rozpočtových prostředků) a byrokratické touhy po moci (Komise by mohla spolurozhodovat o celých veřejných rozpočtech v Unii, které dosahují 40-50% HDP, ne jen o dnešních směšných 1,2% HDP Unie). Zajímavé je, proč vlastně vznikl tak beznadějný návrh. Zdá se, jako by i Komise, donedávna stoupenec ekonomické racionality, ztrácela nervy a nabírala rysy „centrálně plánovacího úřadu“. Doufejme že šlo spíše o přehmat a že se příště nedočkáme ještě nesmyslnějších návrhů.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů