Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská Komise kritizuje nesprávnou aplikaci jednotných pravidel pro zdaňování výměn akcií

Evropská Komise kritizuje nesprávnou aplikaci jednotných pravidel pro zdaňování výměn akcií

11.8.2003 13:20
Autor: 

17. července Evropská Komise oficiálně vyzvala Itálii, aby začala dodržovat Směrnici č. 90/344/EEC o systému zdanění aplikovatelném na výměny akcií a obdobné transakce mezi společnostmi se sídlem v různých členských státech EU (tzv. Share Swaps Directive).

Podle Komise totiž italské daňové orgány aplikují tuto Směrnici, která zakotvuje princip daňově neutrálního zacházení pro výše uvedené transakce, příliš restriktivně. V tzv. odůvodněném stanovisku, což je poslední stádium řízení před Komisí ve věci možného porušení práva Evropských společenství, za kterým již následuje podání oficiální žaloby proti členskému státu u Evropského soudního dvora, poskytla Evropská Komise Itálii dva měsíce na vyjádření se k její výzvě.

Jádrem výhrad Komise je skutečnost, že i když byla příslušná Směrnice do italského práva v plném rozsahu a správně implementována, příslušné orgány italské daňové správy podmiňují vynětí těchto transakcí ze zdanění podle italských předpisů splněním určitých dodatečných podmínek, které již ovšem text Směrnice neobsahuje. Tato praxe má dle názoru Evropské Komise za následek příliš restriktivní uplatňování práv, která jsou zakotvena v legislativě Evropských společenství, což je samo o sobě porušením práva EU.

Z výše uvedeného příkladu je patrné, že při sledování dodržování evropské legislativy jednotlivými členskými státy se Evropská Komise neomezuje pouze na kontrolu implementace příslušných evropských směrnic do právních řádů jednotlivých členských států, ale i kontrolu následné praktické aplikace těchto předpisů příslušnými orgány členských států. Tato skutečnost, jakkoli běžně akceptována současnými členy EU, bude z pohledu některých nových členů, včetně České republiky, znamenat poměrně převratnou změnu. Tyto státy si totiž budou muset zvyknout na to, že kromě nezávislé ale poměrně nepružné soudní kontroly státní moci, v rámci které se svých práv proti nesprávným rozhodnutím státních orgánů mohou dovolat jednotlivci či právnické osoby, zde bude navíc existovat nadnárodní orgán, v jehož pravomoci je členské státy přímo kontrolovat a pomocí příslušných procedur i poměrně efektivně donutit k dodržování svých vlastních předpisů.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y