Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy by měla ČR vyměnit korunu za euro?

Kdy by měla ČR vyměnit korunu za euro?

17.7.2003 13:28
Autor: 

Vstupem do Evropské unie jsme se zavázali, že dříve či později nahradíme korunu eurem. Diskuse o ekonomických přínosech tohoto kroku (minimálně podobná té ve Velké Británii) byla de facto nulová, pro ČR totiž údajně neexistuje alternativa. Zavedení společné evropské měny má být vyvrcholením snah o vytvoření měnové stability bez výkyvů směnných kurzů národních měn a zajištění stabilního prostředí pro společný trh, přesto má měnová unie stále své odpůrce (Friedman, Klaus). Ani Švédové se do eurozóny nehrnou, podpora přijetí eura tam dokonce spadla dva měsíce před referendem na minimum (30%). Je-li euro pro ČR ekonomicky nevýhodné, co by mohlo jeho přijetí zastavit? Pravděpodobně jen (záměrné) neplnění konvergenčních kritérií.

Konvergenční kritéria:

* nízký rozpočtový deficit (do 3% HDP),
* nízká míra celkového veřejného dluhu (do 60% HDP),
* cenová stabilita (inflace nesmí překračovat o více než 1,5 % míru inflace za posledních 12 měsíců ve třech členských státech, které v této oblasti dosáhly nejlepších výsledků),
* stabilita dlouhodobých úrokových sazeb (úroková sazba nesmí o více než 2 % převyšovat úrokovou sazbu ve třech zemích s dlouhodobě nejnižší sazbou),
* schopnost udržet kurs měny alespoň dva roky před zavedením eura ve stanoveném rozmezí (ERM-II).


Jedním z reálných klíčových problémů není tedy ZDA euro přijmout, ale KDY jej přijmout. V tomto smyslu jsme na "dobré" cestě ztratit konkurenční výhodu v rámci středoevropských států, neboť fiskální reforma asi nepovede ke splnění Maastrichtského rozpočtového kritéria (3% HDP) v termínu, který by umožnil přijetí eura před rokem 2009 či 2010. Maďarská vláda v konsensu s centrální bankou chce přijmout euro v lednu 2008, Slovensko se rozhodne do poloviny příštího roku (očekává se vstup do eurozóny v letech 2008 až 2009), Polsko indikovalo záměr vyměnit zlotý za jednotnou evropskou měnu nejdříve v roce 2009.

Poslední otázkou, která je pro české analytiky aktuální, je JAK, resp. při jakém kurzu koruny euro přijmout či jakou centrální paritu pro ERM-II stanovit. A vlastně také kdy vstoupit do ERM-II, resp. jaký měnový systém zvolit pro období mezi vstupem do EU a vstupem do ERM-II. Podle aktuálních nezávislých analýz České republice vyhovuje (narozdíl např. od Polska či Pobaltských států) systém volně pohyblivého kurzu z důvodu její relativně nízké flexibility, co se týče reakce na některé vnější (např. nabídkové) šoky. Plovoucí koruna je tak jakýmsi nárazníkem, který může ochránit ekonomiku.

Diskusí a polemik o euru se v Čechách vede málo, přitom jde o poměrně důležité téma, z ekonomického pohledu možná důležitější než vstup do EU. Má prezident Klaus pravdu, když říká, že je Evropa napasována do jedné košile, i když každý stát má jiný krk? Nemůže euro zkolabovat několik let poté, co jej vyměníme za korunu (tak, jak to předpovídá Friedman)? A realističtěji, kdy bychom měli přijmout euro?

Za Vaše mínění budeme vděčni ve Fóru ZDE či jen hlasujte v Anketě ZDE.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Euro v ČR?
    18.7.2003 11:56

    Je zajímavé, že tato kliíčová otázka pro všechny občany ČR po referendu, které rozhodlo o vstupu do EU je tak v pozadí. Možná úmyslně? Proč? Snad ze strachu o možných spekulacích na devizovém trhu a tím možné destabilizace koruny. Mohlo by dojít k hromadným převodům korun na eura, nebo naopak? Pro podnikatelskou sféru by přechod na euro byl zřejmě zajímavější, ztratilo by se riziko kurzovních rozdílů. Ovšem běžní občané? Snad se v brzké době o této problematice začne více hovořit.
    Limbo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m