V médiích se rozvířila diskuse o právě probíhající kampani před referendem o přistoupení k Evropské unii. Jednou z nejčastějších výtek je nedostatek informací poskytovaných občanům. Pokusme se tedy obohatit vědomosti veřejnosti o některá základní fakta. Mezi nejžádanější informace patrně patří údaje o rozpočtu EU.
Český příspěvek do rozpočtu EU by měl v příštím roce činit 549 mil. eur, tj. při dnešním kurzu koruny k euru zhruba 16,6 mld. Kč. Finanční toky v opačném směru by ovšem měly být o 196 mil. eur (6,1 mld. Kč) vyšší. Pokud bude ovšem státní administrativa připravena čerpat ze strukturálních fondů a prostředků na podporu zemědělců. Zatímco odvody jsou víceméně jisté, u čerpání jsou uváděny maximální možnosti. Je tedy možné, že i přes veškeré přesvědčování, se díky vlastní neschopnosti můžeme ocitnout v pozici čistého přispěvatele.
Lidem, kteří se denně nesetkávají se statistikami v řádu miliónů a miliard (v českém i evropském měřítku) asi údaje mnoho neříkají. Jistou formou „polidštění“ může být výpočet, kolik z těch čísel připadá na každého z nás. Data za rok 2004 se příliš nehodí, neboť nezahrnují celý rok (v EU by se měla rozšířit až v květnu). Zvolme tedy za příklad rok 2005. V tomto roce odvede Česká republika do rozpočtu EU 963 mil. eur, tj. zhruba 30 mld. Kč. Na každého občana ČR z této částky připadá podle našeho výpočtu 2 927 Kč. Tento náš „členský poplatek“ bude rozdělen následovně (spočítáno podle skladby rozpočtu EU v letoším roce):
David Marek
Každý má trochu jiné preference. Čtenář, nechť si tedy vytvoří svůj názor. Pokud se o něj podělí ve fóru či anketě na našich stránkách, budeme jen rádi.