Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: vysoký schodek a opět rozsáhlé revize

Zahraniční obchod: vysoký schodek a opět rozsáhlé revize

26.5.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu se v dubnu zvýšil na 8,8 mld. Kč v souladu s naší prognózou (9 mld. Kč). Dovoz se meziročně zvýšil o 11,7%, zatímco vývoz pouze o 3,8%. ČSÚ již minulý týden avizoval „větší než obvyklé“ změny v datech za 1. čtvrtletí. Svému slibu bohužel dostál: místo doposud uváděného salda 14,8 mld. Kč za leden až březen, ukazují revidované údaje pouze na 7,1 mld. Kč, což je o 2 mld. Kč méně než loni v prvním kvartálu (z toho 1,5 mld. Kč připadá na vrub příznivému vývoji směnných relací).

Nejdříve k revizím. Oprava dat se týkala především vývozu. Na této straně zahraničního obchodu přibylo 7,4 mld. Kč. Dovoz byl naopak snížen o 0,3 mld. Kč. Podle informací ČSÚ byla chyba v datech způsobena především „chybou programu zpracovatelské linky Generálního ředitelství cel“ a „chybou kontrolního programu GŘC“. Po lednové aféře přichází další revize, které představují nikoli pouze kvantitativní změny, ale kvalitativní posun pohledu ne vývoj české ekonomiky. Důvěra v českou statistiku zahraničního obchodu byla po lednové aféře otřesena, po dnešku je téměř mrtvá. Patrně by stálo za úvahu celý systém statistiky v zahraničním obchodu zkontrolovat a změnit tak, aby se po několika měsících opět neukázalo, že je vše zase jinak. Obvykle se uvádí, že statistika musí balancovat mezi rychlostí zveřejnění dat a přesností. V případě českého zahraničního obchodu by se zřejmě vyplatilo posunout termín zveřejňování dat a raději provést revize ještě před tím, než se data dostanou na veřejnost. Na základě statistických údajů o zahraničním obchodu se přeci jen utváří názory na stav a vývoj české ekonomiky v centrální bance a na finančních trzích. Například odhady růstu HDP v 1. čtvrtletí budou muset být po dnešku velmi výrazně změněny, stejně jako prognózy běžného účtu platební bilance.

Nyní k dubnovým výsledkům, i když nad nimi visí otazník, zda po měsíci či dvou nebude devítimiliardový schodek snížen na polovinu, či zvýšen na dvojnásobek. Za vysokým schodkem stojí především dovoz letadel v hodnotě 3,4 mld. Kč a výrazné zvýšení dovozu silničních vozidel (2,2 mld. Kč). Nicméně i bez letadel by se dovoz meziročně zvýšil o více než 8%. Částečně k tomu přispěly vyšší dovozní ceny nerostných paliv a zvýšené dovozy chemikálií. Bez dovozu letadel, automobilů a zvýšeného salda v obchodu s ropou, zemním plynem a chemikáliemi by byla obchodní bilance téměř vyrovnaná. Exportní statistiky podle očekávání nepřináší příliš příznivé informace. Vývoz do Německa, kam směřuje největší díl české ho vývozu (36,4%), se meziročně zvýšil pouze o 2,0%. Při recesi německé ekonomiky lepší výsledky očekávat patrně nelze. Příznivější je informace o růstu vývozu do celé EU o 5,8%.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 95 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data