Koruna na nejdůležitější číslo dnešního poklidného dne nereaguje a pohybuje se kolem úrovně 31,44 Kč za euro, i když se její volatilita dopoledne mírně zvýšila. Deficit běžného účtu se v únoru zvýšil více než trojnásobně, data o únorové obchodní bilanci byla již známá předem, takže novou informací je především kapitálový účet.
ČNB zveřejňuje měsíční údaj o platební bilanci teprve od ledna a jde o předběžná data, tím je dán omezený prostor pro reakci koruny. Kromě toho pozitivně nepůsobí ani údaj ČNB o obchodu se zbožím za leden, který se o 1 mld. Kč liší od stejného údaje poskytovaným ČSÚ (byl revidován). K zamyšlení o důvěryhodnosti statistik může sloužit několikamiliardová výše salda chyb a opomenutí a kurzových rozdílů. Příliv přímých zahraničních investic byl téměř shodný s lednovou hodnotou, odliv portfolio investic se sice snížil, nicméně jeho pozitivní vliv byl kompenzován poklesem přebytku na účtu ostatních investic. Z pohledu koruny je pozitivní především pokračující příliv přímých investic.
Koruna bude i nadále především pod vlivem regionálního sentimentu, v této souvislosti by mohlo pozitivně zapůsobit sobotní referendum o vstupu do EU v Maďarsku. Na druhou stranu nový politický rozkol v Polsku by mohl stáhnout i ostatní měny v regionu. Dnes bude obchodování ale extrémně klidné, koruna by se neměla od úrovně 31,40 Kč/EUR výrazně odchýlit
Dolar je dnes v podstatě beze změny ve srovnání s včerejším kurzem, dopoledne mírně posiluje na 1,0755 USD za euro. Od propadu dolar včera odradil mj. úspěch na akciovém trhu. Dnes se pozornost účastníků devizového trhu soustředí na maloobchodní tržby a index spotřebitelské důvěry v USA. Spekulovat lze na mírnou apreciaci dolaru, neboť lze očekávat zvýšení tržeb a spekulovat na zlepšení důvěry díky postupu Američanů v Iráku. Právě důvěra spotřebitelů a podniků potom bude klíčovým faktorem dalšího vývoje dolaru. Koruna k dolaru mírně oslabuje na 29,23 Kč/USD.
Polský zlotý se dostal pod prodejním tlak zahraničních bank poté, co se v zemi rozhořela ostrá debata mezi ministrem financí Kolodkem a centrální bankou o podobě fiskální reformy. Kolodko pohrozil centrální bance, že by Parlament mohl kontrolovat členy bankovní rady. Zlotý oslabil na 4,277 PZL/EUR, nyní však koriguje zpátky na 4,270. Také maďarský forint slábne na 245,0 HUF/EUR, zprávou dne je negativní vývoj běžného účtu v únoru - deficit dosáhl 413 mil. eur, přičemž trh očekával něco málo přes 200 mil. eur (tedy lednovou úroveň). Slovensko bez domácích impulsů, koruna se posunuje níže na 41,11 SKK za euro.
Radim Krejčí