Koruna se v průběhu dne postupně vzpamatovala z rozčarování, které přinesla prohraná arbitráž s CME, a z úrovně 31,70 Kč za euro posílila v poledne na 31,62 Kč/EUR za přispění komentáře viceguvernéra ČNB Niedermayera. Bankéř varoval trhy před spekulací na snížení úrokových sazeb, což posílilo zájem o českou měnu, neboť snížilo riziko dalšího zvýšení negativního úrokového diferenciálu mezi ČR a eurozónou.
Odpoledne se potom kurzotvorným faktorem stal především eurodolarový trh. Euro začalo výrazně propadat k dolaru poté, co se ukázalo, že Spojené státy nedopustí další průtahy kolem řešení situace v Iráku. Česká měna nyní výrazně posiluje na 31,57 Kč/EUR, zítřejší makroekonomické zprávy o platební bilanci tak budou mít jen sekundární vliv. Bude se čekat na začátek války.
Dolar se nyní obchoduje na úrovni 1,0600 USD za euro (tj na dvoměsíčním maximu k euru), když se ještě v 15:00 hodin nacházel na 1,0810 USD/EUR. Trhy spekulují, že válka přijde velmi brzy (Bush bude hovořit k národu dnes v noci!) a bude velmi krátká. Očekává se, že po válce přijde oživení na trzích. Koruna k dolaru výrazně oslabila na 29,80 Kč/USD, když se ještě minulou středu pohybovala na úrovni o více než korunu silnější.
Vůbec se nedařilo slovenské koruně, která oslabila na 41,82 SKK/EUR poté, co se ministerstvu financí nepodařilo upsat dvouletý dluhopis s kupóne 4,9%. Naopak podobnou křivku jako Kč opisoval polský zlotý, který končí silnější, tj. na 4,335 PZL/EUR. Maďarský forint i dnes bez výraznější volatility končí na 244,7 HUF/EUR.
Radim Krejčí