Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské společnosti veřejných služeb (utilities) z pohledu akciového investora (I)

Evropské společnosti veřejných služeb (utilities) z pohledu akciového investora (I)

6.2.2003 15:13
Autor: 

V sérii článků přineseme pohled na sektor veřejných služeb (utilities) v některých evropských zemích. Tato přiblíží jak obecnou situaci na evropském trhu, tak i nejvýznamnější obchodované podniky veřejných služeb v Evropě - E.ON, Enel, Suez, RWE, Endesa. To je z hlediska domácího akciového investora zajímavé zejména ze dvou důvodů:

* Z pohledu možné investice do akcií ČEZ by toto mělo poskytnout indikaci možného budoucího vývoje v sektoru elektroenergetiky u nás a v regionu. Vedle toho některé ze zmiňovaných společností budou pravděpodobně kandidáty na získání strategického podílu v ČEZ, rozhodne-li se vláda pro tuto privatizační alternativu.

* Jak ukáží některé úvahy v následujících částech série, samotná investice do západoevropských společností sektoru veřejných služeb má určité charakteristiky, které ji v současné době dělají zajímavými.

Společnosti sektoru veřejných služeb jsou většinou přítomny na následujících trzích: elektroenergetika, plynárenství, vodárenství, odpadní hospodářství (některé potom, jako např. Enel, mají i významný podíl na trhu telekomunikací). Jako začátek proto krátce uveďme, jaký je stav co se týče liberalizace elektroenergetiky a plynárenství v Evropě.

Podle informací Evropské Komise bylo v roce 2001 v Evropské unii liberalizováno již 66 % trhu s elektřinou a 79 % trhu s plynem. Plně otevřené jsou trhy s elektřinou v Rakousku, Velké Británii, Švédsku, Německu a Finsku. Do roku 2007 se očekává úplné otevření také na trzích Dánska, Španělska, Belgie, Nizozemí a Irska. Jedinou zemí, kde je stále poněkud nejisté, kdy se energetický trh plně otevře, je Francie (situace zde je složitější i z toho důvodu, že stále není jasné pokud vůbec, a když ano, tak jak velký podíl doposud 100% státem vlastněné EdF bude privatizován). Podle údajů EK se očekává, že tamní trhy s elektřinou a plynem, stejně jako portugalské a řecké, budou v roce 2003 otevřeny pouze z cca 35 %.

Plně otevřený trh s plynem má Německo a Velká Británie, do roku 2008 by se k nim měla připojit Belgie, Španělsko, Rakousko, Švédsko, Nizozemí, Irsko a Itálie. Řecko, Portugalsko a Francie se otevřou jen z 35 %.

Podíl zákazníků, kteří využili možnost zvolit si dodavatele energií, se v jednotlivých zemích EU samozřejmě liší, všeobecně je ale poměrně nízký, pohybuje se většinou v rozmezí 5 - 20 %; nejméně v zemích Pyrenejského poloostrova (pouze 5 %).Výjimkou je Velká Británie, kde změnilo dodavatele 80 % firemních zákazníků.

Ačkoliv toto může indikovat omezený úspěch co se týče vytvoření jednotného trhu v této oblasti, liberalizace měla poměrně znatelný vliv na konvergenci cenovou (výjimku tvoří Itálie se stále nadprůměrnými cenami, na opačném konci spektra je Švédsko) s celkovým posunem cen směrem dolů. Typickým příkladem je Německo (E.ON), kde klesající ceny postupně až do roku 2000 působily velmi negativně na ziskovost v odvětví.

U nás se v lednu 2003 trh s elektřinou (otevřený doposud zhruba z 35 %) dále otevřel pro zákazníky se spotřebou nad 9 GWh, v roce 2005 si budou svého dodavatele moci vybrat zákazníci se spotřebou větší než 100 MWh a trh by měl být plně otevřen v roce 2006. Dosud monopolní trh s plynem se má podle energetického zákona začít liberalizovat od roku 2005. Podle prohlášení ministra průmyslu a obchodu J. Rusnoka by se pak trhy s elektřinou a plynem měly liberalizovat zhruba stejným tempem, což indikuje, že proces liberalizace plynárenství bude výrazně rychlejší, než tomu bylo u elektroenergetiky. Vedle toho by měl český trh splňovat podmínky Evropské unie, kde by trh elektrické energie a plynu měl být plně liberalizován k 1. 7. 2007.

Na závěr prvního článku ještě poznamenejme, že nejen samotná rychlost liberalizace trhů s plynem a elektřinou má vliv na společnosti v těchto odvětvích, určitý vliv má i relativní rychlost jejich liberalizace. Zatímco např. u nás může RWE, která privatizovala státní podíl v plynárenství, díky svému know-how penetrovat trh obchodu s elektřinou, protože jeho liberalizace již je v pokročilé fázi, společnosti v elektroenergetice (ČEZ, regionální distributoři a ostatní) tuto možnost na trhu s plynem nemají.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data