Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB snižuje úrokové sazby podle očekávání o 25 bazických bodů

ČNB snižuje úrokové sazby podle očekávání o 25 bazických bodů

31.10.2002 17:02
Autor: 

Bankovní rada ČNB se na dnešním zasedání rozhodla snížit klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů, dvoutýdenní repo sazba tak klesla na 2,75%, což představuje nejnižší hodnotu v novodobé historii české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že tento krok byl očekáván většinou analytiků i finančními trhy, není rozhodnutí nijak překvapivé.

Měnová politika ČNB se opírá o cílování inflace, ve skutečnosti se ovšem jedná o cílování inflační prognózy. S nadsázkou lze říci, že aktuální cenová hladina ani inflace za půl roku ČNB nezajímá. Klíčem k rozhodnutí o snížení úrokových sazeb je porovnání prognózy inflace na rok až rok a půl dopředu s aktuálními měnovými podmínkami, které tvoří reálné úrokové sazby a reálný směnný kurz. Odhady inflace ČNB tvoří vždy pro horizont předpokládaného zpoždění transmisního mechanismu měnové politiky, tj. na 12 až 18 měsíců. Nové prognózy, jež dnes byly zveřejněny, v podstatě představují posun předchozích prognóz o 3 měsíce dopředu. Pro říjen 2003 ČNB očekává inflaci v intervalu 1,5-2,9%, pro březen 2004 v pásmu 1,7-3,1%. To znamená, že 75procentní riziko podstřelení cílového koridoru v říjnu 2003 a 54procentní riziko podstřelení v březnu 2004. Další faktem, který je nutno vzít do úvahy, jsou odhady vývoje reálné ekonomiky. Odhad růstu HDP ČNB snížila z předchozích 2,1-3,8% (střed 2,95%) na 1,1-2,6% (střed 1,85%), patrně pod vlivem snižování prognóz hospodářského růstu v Německu a eurozóně a zhodnocení negativních dopadů nadměrné apreciace směnného kurzu. Na jedné straně rovnice měnové politiky tedy máme přetrvávání inflační mezery a mezery výstupu. Logickým krokem je tedy uvolnit měnové podmínky. Částečně k tomu přispěla korekce kurzu koruny. Zatímco v červenci činila meziroční reálná apreciace efektivního kurzu 14,9%. Nyní se snížila zhruba na 9%. I to je ovšem na možnosti české ekonomiky příliš. Proto přišly na řadu opět úrokové sazby.

Snížení sazeb ČNB bylo trhem již delší dobu anticipováno. Již na začátku října se šestiměsíční PRIBOR pohyboval na úrovni, kam ČNB dnes snížila svou repo sazbu. Prostor pro další pokles sazeb na mezibankovním trhu a klientských sazeb obchodních bank je již značně omezený. Dnešním krokem totiž ČNB pouze "dohnala" trh. To ovšem není špatného. Jen to svědčí o tom, že se politika ČNB stala více transparentní. Reálné úrokové sazby a výnosy na finančních trzích jsou dnes vzhledem k očekávané inflace (viz průzkum inflačních očekávání ČNB) nulové. Reálné sazby u vkladů jsou záporné.

Pokud se neobnoví silné apreciační tendence na devizovém trhu a nedojde k opakovaným revizím hospodářského vývoje u našich hlavních obchodních partnerů, mohlo by být dnešní snížení sazeb na delší dobu poslední. Úrokové sazby mají také své dno. Přirozeným limitem je nula. Pro uvolňování měnových podmínek cestou nižších úrokových sazeb již mnoho prostoru nezbývá.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů