Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hluché zvony měnové politiky

27.03.2006 13:00
Autor: David Marek

České národní bance se dostalo v posledních letech mnoha pochvalných slov a kladných hodnocení realizace měnové politiky. Oprávněně. Zeptáte-li se ekonomů a měnových stratégů v Londýně, které centrální bance ve Střední Evropě rozumí, většinou zmíní ČNB. Komunikace v posledních dnech tento obraz trochu zakalila.

Hlavním cílem bývá hlídání inflace, centrální banky ale zároveň mají rády stabilní finanční trhy. Navíc je měnová politika střílením tak trochu naslepo. Směr, kam střílet, není až takový problém, obtížně se určuje ráže a načasování výstřelu. Přemýšlení o strategii měnové politiky zahrnuje právě tyto nejistoty. Je-li strategie centrální banky čitelná, finanční trhy snadněji odhadují její kroky, přizpůsobují se změnám měnové politice bez výraznějších výkyvů a hladce zprostředkovávají impulsy měnové politiky do reálné ekonomiky. Právě zde tkví tajemství glorioly Alana Greenspana.

Koruna posledních pět měsíců posilovala svižným tempem, až příliš svižným, a nyní je patrně reálně nadhodnocena, tj. neodpovídá rovnovážné úrovni reflektující vývoj české ekonomiky. V průběhu února členové bankovní rady intenzivně naznačovali možnost snížení úrokových sazeb jako kroku proti silné měně. Den před jednáním bankovním rady se kurz pohyboval na úrovni 28,55 CZK/EUR. Velká část trhu centrální bance uvěřila, jak lze vyčíst ze spotových i forwardových úrokových sazeb. Zbraně ČNB ale zůstaly ve zbrojnici. Koruně na chvíli odlehčila Evropská centrální banka zvýšením úrokových sazeb v eurozóně a rušno na politické scéně v Polsku a Maďarsku. Skutečnost, že se ČNB nakonec rozhodla nehýbat s úrokovými sazbami, a následné vysvětlení v zápisu z únorového jednání bankovní rady, ujistily finanční trhy, že se ČNB nechce pouštět do politiky „jemného ladění“, tedy hýbat příliš často úrokovými sazbami. Situace s vyjasnila: Úrokové sazby a výnosy dluhopisů briskně poskočily vzhůru a diskuse se pomalu začala stáčet k načasování růstu úrokových sazeb v ČR. O to více otazníků visí nad slovy viceguvernéra ČNB Miroslav Singera ve včerejším rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Podle něj by mohla ČNB snížit úrokové sazby a investoři budou velmi překvapeni, pokud bude koruna dále posilovat. V kontextu únorových událostí na poli měnové politiky velmi překvapivá slova. Polehčující okolností je jeho absence na únorovém jednání bankovní rady. Pluralita názorů může být užitečná nejen v politice ale i rozhodování o úrokových sazbách. Měnová politika není, a nemůže být, automat, neboť ekonomie není matematika nebo fyzika. Někdy ale může být příliš mnoho rozdílných slov zdrojem nejistoty na finančních trzích. A když si trhy nejsou jisté, které zvony poslouchat, budou raději hluché.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2021
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data