Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoj na vyspělých akciových trzích v minulém týdnu: trh USA klesal, Evropa posílila

Vývoj na vyspělých akciových trzích v minulém týdnu: trh USA klesal, Evropa posílila

03.04.2002 16:28
Autor: 

Americkým akciím se ve sledovaném období mezi 27.3. a 2.4. příliš nedařilo. Přitom počet obchodních dnů byl menší, na Velký pátek 29.3. byly trhy uzavřeny. Pokles indexů byl zaznamenán přesto, že makroekonomická data byla většinou pozitivní. Růst HDP za loňský rok byl znovu revidován vzhůru z 1,4 na 1,7%. Rostou výrobní objednávky i osobní výdaje. Hospodářské výsledky jednotlivých podniků ale zřejmě nebudou za 1Q02 ještě slavné, podle odhadů se sníží zisk firem z S&P500 o 8,6%. Měl by to ale být, jak se obecně věří, již poslední snížení, v dalších čtvrtletích se čeká růst.

MorganStanley emitovala bondy za 7,3 mld.USD. Má nejvyšší rating a čeká se růst úrokových sazeb, doba je proto vhodná na emise podobného druhu. Emise má 4 maturity, nejkratší bondy za 2,5 mld.USD jsou 10 leté s úrokem 1,35% nad podobnými vládními papíry, celkový úrok tak dosahuje 6,67%. Slabší výsledky se očekávají od technologických titulů. Rozvoj těchto odvětví bude podle odhadů zřejmě pomalejší, než se čekalo. Goldman Sachs dokonce snížil odhad letošního zisku u firmy Microsoft. Navíc např. společnost Juniper Networks již snížila předpověď prodejů za 1Q02 z 150-155 mld.USD na 120-125 mld.USD. Mimosoudní vyrovnání s japonskou bankou Sumitomo provádí J.P.Morgan. Zaplatí jí 125 mil.USD za úvěry poskytnuté obchodníku ze Sumitomo, který obchodoval s mědí bez vědomí banky. Z podobných důvodů již vyplatila 270 mil.USD Merrill Lynch. Zajímavý údaj se objevil z farmacie, v loňském roce vydali Američané za léky na předpis o 17% více, a to celkem za 154,5 mld.USD. Prodeje největších automobilek v březnu klesly, GM prodala o 1,7% méně, Ford o 12% méně a DaimlerChrysleru se odbyt snížil o 4%.

Celoevropské akciové indexy na rozdíl od amerických ve sledovaném období rostly. Také v Evropě ale bylo méně obchodních dnů, burzy byly zavřeny dokonce dva velikonoční dny. Index DJIA Stoxx50 se zvýšil o 0,55%, EuroStoxx50 si polepšil o 0,24%. Z důležitých makroekonomických údajů je třeba zmínit inflaci, která pro země EMU se z únorových 2,4% zvýšila na 2,5% díky růstu cen energií a zvláště ropy. ECB také zveřejnila únorový růst peněžní zásoby M3, tedy ukazatele, který je bankou sledován. Dosáhl hodnoty 7,4%, a byl tak o 0,5% nižší než v lednu. K deklarované hranici 4,5% zůstává ale stejně dost daleko. Již pátý měsíc po sobě rostl index nákupních manažerů zemí EMU, z jednotlivých zemí rostl zvláště v F, I, E, GR a IRL. Zvýšil se i v D, A a NL, tam je však stále pod hodnotou 50 bodů značících růst.

Britský FTSE se zvýšil o 0,7%. HDP v 4Q01 zůstal beze změny, ročně vyrostl o 1,6%. Kvartální stagnace růstu však nastává poprvé po 10 letech. Za 4Q01 se přitom snížila produktivita práce o 0,1% QoQ, celoročně ale o +0,8% vzrostla. Objem IPO v UK za 1Q02 klesl o 45%, doba pro nové emise není vhodná ani na ostrovech. Nejslabší výsledek s poklesem 3,7% měla na burze British Telecom, největší přírůstek +2,7% pojišťovna Prudential.

Švýcarský SMI se zvýšil o 0,6%. Švýcarská národní banka snížila na svém pravidelném zasedání minulý týden dvou týdenní repo sazbu o 10 bodů na 1,39%, Sfr pak krátkodobě oslabil. Hlavní úroková sazba však zůstává nezměněna. Frank ale posiluje a při nebezpečí válečného konfliktu začíná růst jeho význam jako bezpečného přístavu.

Francouzský CAC40 si polepšil o 0,1%. Březnová spotřebitelská důvěra zůstala nezměněna na –15 bodech. Soukromá spotřeba se přitom na HDP podílí více než polovinou. Zatím byla soukromá spotřeba vždy silná a pomohla Francii vyhnout se recesi díky daňovým úlevám. Stát dále prodá 10,7% podíl v Renaultu za 1,5 mld.Euro. Dosud v Renault vlastní 44%, časem chce snížit podíl až na 25%. Nynější 10,7% podíl prodá Nissanu, a tím zvýší vzájemnou provázanost automobilek. Renault nyní naopak v Nissan vlastní 44%. Firma LVMH, která je výrobcem luxusního zboží např. značek Dior nebo Hennessy, čeká letos zdvojnásobení obratu.

Německý Dax30 poklesl ve sledovaném období o 0,69%. Do potíží se dostala Deutsche Telecom. Moody’s snížila její rating dlouhodobého zadlužení na Baa1 z A3 díky tomu, že letos asi neprodá aktiva, aby se snížil dluh Telekom z 62,1 mld.Euro na 50 mld.Euro. Zmíněných 12,1 mld.Euro měla Telekom získat prodejem sítí kabelových televizí, to ale zablokoval protimonopolní úřad. Na neurčito byla také odložena IPO T-Mobil, která měla přinést další prostředky. Deutsche Boerse A.G. údajně oprašuje plán na spojení s londýnskou burzou. Podobný záměr z léta 2000 končil nezdarem.

Z fundamentálních důvodů by akciové trhy v příštím období měly růst. Nálada ale stále není pozitivní, navíc blízkovýchodní konflikt nutí investory k opatrnosti.

ČSOB, Komodity a Trhy

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data