Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby zachraňuje poptávka po benzínu

19.3.2002 9:16
Autor: 

komentář doplněn

Maloobchodní tržby ve stálých cenách se v lednu meziročně zvýšily o 2,7%. Meziměsíční změna sezónně očištěných tržeb ukazuje na meziměsíční zvýšení o 0,6%. Maloobchodní tržby se zvýšily především díky tržbám z prodeje pohonných hmot. Na prodeji benzínu a nafty se v lednu reálně utržilo o 10,3% více než před rokem. Není divu, levněji mohli čeští motoristé nakoupit benzín naposledy v červenci 1999, tedy před dvěma a půl roky. Za příznivými cenami pohonných hmot můžeme hledat pokles ropy a ropných produktů na světových trzích a posílení koruny. Díky těmto faktorům benzín a nafta zlevňovaly ještě v únoru, v březnu se však tento trend zastavil a lednové tržby se již patrně nebudou opakovat. Nutno ještě dodat, že k vysokým lednovým tržbám z prodeje pohonných hmot mohly přispět také nepříznivé klimatické podmínky, ve kterých se zvyšuje spotřeba pohonných hmot.

Naopak netáhnou automobily. Domácí trh se nasytil v loňském roce a v lednu letošního roku se tržby z prodeje a oprav motorových vozidel snížily meziročně o 4,9%. Za poklesem tržeb z prodeje automobilů stojí především pokles prodejů Škody Auto, tržby prodeje dovezených automobilů pokračují v růstu, i když i ten zpomalil. Podíl škodovek na celkových tržbách z prodeje automobil je v posledních letech zhruba poloviční (loni 49%). Letos v lednu se podle údajů Svazu dovozců automobilů, jež registruje i prodeje domácí produkce, prodaly necelé čtyři tisíce osobních a lehkých užitkových automobilů značky. Loni v lednu to bylo více než 5 700.

V prodeji ostatního spotřebního zboží se tržby zvýšily o mírných 3,8%. Dařilo se především prodejnám s potravinářským sortimentem. Prodejny, jež prodávají pouze potraviny zvýšily své tržby v meziročním srovnání o 4,2%. Maloobchodním prodejnám se smíšeným zbožím, kde však převažují potraviny, vykázaly nárůst tržeb o 6,3%. V tomto sektoru se prosazují především velké prodejny typu supermarketů a hypermarketů, jejichž tržby se zvýšily o 8,1%. V prodeji nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,1%, když tržby z prodeje různého sortimentu byly dosti proměnlivé.

V dalších měsících můžeme očekávat pokračování růstového trendu v maloobchodním sektoru. Tempo růstu tržeb by však mělo zůstat mírné. Důležité bude, zda se obnoví růst prodeje automobilů, neboť jeho váha není pro celkový index maloobchodní tržeb zanedbatelná. V únoru se však obratu ještě nedočkáme. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 5,0%.

Centrální banku dnešní údaje o maloobchodních tržbách patrně nebudou nijak znepokojovat. Spotřebitelská poptávka se i nadále vyvíjí v mezích, které neohrožují inflační cíl. Zvrat by neměly přinést ani očekávané zvýšení reálných mezd a stagnace sezónně očištěné míry nezaměstnanosti. Domácí spotřebitelská poptávka tak patrně v nejbližších měsících nebude důvodem ke změně úrokových sazeb.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data