Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak vlastně Allied Irish Bank přišla o USD 750 milionů?

08.02.2002 8:39
Autor: 

Poslední dva dny žijí světové finanční trhy po dlouhé době bezprecedentním případem zpronevěry takového rozměru, že je přirovnávána ke kolapsu Barings Bank ve Velké Británii roku 1995. Ale popořádku - ve středu cca v 8:20 ráno, v době, kdy většina účastníků trhů popíjí první ranní kávu a pročítá zprávy z minulé noci, největší irská banka Allied Irish Bank oznámila burze v Dublinu, že její dceřiná společnost ve Spojených státech - Allfirst zaznamenala ztrátu ve výši USD750 milionů na neautorizovaných operacích na devizovém trhu. Cena akcie AIB na elektronické platformě Instinet okamžitě propadla o 8% a v průběhu normálních obchodních hodin v tomto pádu pokračovala, v zásadě až na hranici kolem -20%. AIB dále přiznala, že tento případ okamžitě oznamuje FBI a zahajuje jak externí tak interní vyšetřování celého případu. Obchodník banky, později identifikovaný jako John Rusnak se nedostavil (překvapivě) do práce.

Díky tomu, že vyšetřování se opravdu teprve rozbíhá, jsou bližší informace velmi kusé, nicméně ve zkratce:
- obchody, které zapříčinily tuto ztrátu, byly podle všeho uzavírány na měnovém páru JPY/USD
- John Rusnak, člověk za tyto operace odpovědný, kromě masivních pozic pravděpodobně vykazoval také falešné "tikety", které měly zakrýt skutečnou velikost ztráty
- část pozic byla zajištěna opčními kontrakty, jejichž výše a směr byly podle všeho v několika případech také fingované
- Allied Irish Bank se díky této "operaci" sníží čistý zisk za rok 2001 o EUR 596 milionů na částku EUR 401 milionů

Případ nicméně nezačal ve středu, kdy AIB oznámila předpokládanou výši ztráty burze, ale v pátek předchozího týdne. Tehdy si prvně management Allfirst uvědomil, že něco není v pořádku a pozval si Johna Rusnaka k podání vysvětlení. Další kolo proběhlo ještě v neděli minulého týdne, kdy se výše ztráty začala rýsovat v přesnějších obrysech. Částka USD 750 milionů je tedy zatím nejpřesnějším odhadem, ke kterému vyšetřovatelé došli. Hlavní spouští, která však Johna Rusnaka nakonec odhalila, byly zcela identicky jako v případě nechvalně známého Nicka Leesona (zodpovědného za kolaps Baring Bank), požadavky na dodatečné množství hotovosti pro krytí nakoupených a nakupovaných opčních kontraktů. Je tedy na místě spekulace, že John Rusnak opce kupoval - pokud by opce tvz. vypisoval, částku prémie (tj. vlastně cenu opce) by dostával. Nebýt tohoto, jeho operace by pravděpodobně pokračovaly ještě několik dalších měsíců.

To všechno jsou zatím známá fakta, která se budou společně s probíhajícím vyšetřováním ještě zpřesňovat. Již nyní se však nabízí několik otázek:
- Jak je možné, že jeden z dvojice obchodníků s měnami v bostonské Allfirst měl vůbec možnost po dobu jednoho roku akumulovat nevýhodné pozice a žádný z kontrolních mechanismů banky nic nezaznamenal ???
- Je-li velikost samotné ztráty USD 750mio, velikost akumulované pozice musela tuto částku několikanásobně překračovat - a opět si toho nikdo nevšiml ?
- Svojí velikostí je tato ztráta přirovnávána ke ztrátě Sumitomo Corporation, která v roce 1996 prodělala díky neautorizovaným operacím na trhu s mědí USD 2,6 miliardy, a kolapsu Barings Bank, která přišla na USD 1,4 mld. Allied Irish Bank, do středy považovanou za jednu z nejtransparentněji a nejprofesionálněji vedených bank, bude toto fatální zklamání všech kontrolních mechanismů stát hodně na reputačním riziku a může výrazně omezit apetit ostatních bank s ní vstupovat do složitějších operací.

Jak se říká, neštěstí nechodí nikdy samo. V posledních několika dnech a týdnech světové akciové trhy procházejí jednou z největších krizí důvěry za posledních 10 let. Kolaps Enronu, spekulace o podezřelých účetních operacích firmy Tyco a vyšetřování producenta a distributora energií Calpine jsou pouze některé případy z poslední doby. Teď se k nim přidala také zdánlivě bezpečná Allied Irish Bank. To vše pouze potvrzuje, jak komplikované jsou finanční operace v posledních několika letech a jak riskantní dokážou i při zachování všech pravidel obezřetnosti a risk-managementu být. Otázkou je - kdo bude další ?

Petr Žabža

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data