Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby zpomalují a přidávají se tak k průmyslu a stavebnictví

18.10.2001 9:12
Autor: 

Maloobchodní tržby se v srpnu zvýšily meziročně o 3,7%. Maloobchod tak potvrdil naše očekávání (3,5%) i konsensuální očekávání trhu (3,8%). Zároveň byly revidovány i údaje za předchozí dva měsíce. Tržby v dopravě se zvýšily o 4,6% a pozitivní přírůstek si připsal také sektor spojů (+14,5%). Naopak tržby v ostatních odvětvích služeb se meziročně snížily: v pohostinství a ubytování o 2%, u služeb pro podniky o 1,9% a u služeb osobního charakteru dokonce o 4,4%.

Snížení tempa růstu maloobchodních tržeb lze do značné míry vysvětlit loňskou srpnovou vysokou hodnotou. Maloobchodní tržby tak zasáhl stejný efekt, jenž se projevil také v srpnových statistkách průmyslové produkce a stavební výroby. Údaje však také naznačují, že akcelerace spotřebitelské poptávky se odkládá a s tím i očekávání růstu úrokových sazeb. S rychlým růstem spotřebitelské poptávky, jež by se začal projevovat nejdříve právě v údajích o maloobchodních tržbách, by vzniklo riziko tlaku na růst cen. Prozatím takové tendence nejsou zřetelné. Ovšem při růstu mezd požadovaném odborovými organizacemi a rozvoji úvěrového trhu pro domácnosti nelze do budoucna toto riziko vyloučit. V současnosti však tyto obavy tlumí rizika spojená se zpomalením poptávky v zahraničí v souvislosti se zpomalením hospodářského růstu v USA a EU.

V maloobchodním prodeji se dařilo prodejnám smíšeného zboží, kde se tržby zvýšily o 5,6%, čistě potravinářským obchodům (2,0%), prodejcům automobilů (8,3%) a čerpacím stanicím pohonných hmot (8,1%). Naopak tržby z prodeje nepotravinářského zboží, jež jsou důležitou položkou v celkové statistice maloobchodních tržeb, se meziročně snížily o 0,9%.

Zajímavě se vyvíjí tržby z prodeje pohonných hmot. Zatímco nominální přírůstek činí 5,9%, reálně se zvýšily o 8,1%. Obvykle rostou reálné tržby pomaleji než nominální. Tuto zvláštnost lze vysvětlit tím, že ceny pohonných hmot byly letos v srpnu o 3,7% nižší než v srpnu 2000.

Srpen byl také pravděpodobně posledním měsícem příznivých hodnot růstu tržeb v dopravě. Ty se meziročně zvýšily o 46%, přičemž významně se na tomto výsledku podílela letecká doprava, kde se tržby zvýšily o 6,0%. Po teroristických útocích na USA však klesá poptávka po leteckých dopravních službách nejen ve světě, ale i v ČR. V příštích měsících se tak asi budeme muset spokojit s méně příznivými údaji z dopravy. K poklesu dynamiky hospodářského růstu přispěje také pokles tržeb v komerčních a osobních službách.

Za celý rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 4,0%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m