Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co přinese pondělní záplava makroekonomických čísel (inflace, nezaměstnanost, průmysl)?

7.9.2001 9:58
Autor: 

V pondělí nás čeká záplava makroekonomických údajů. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci za srpen a data z průmyslu za červenec. Ministerstvo práce a sociálních věcí sérii doplní fakty z trhu práce za srpen. Očekáváme, že uvedená makroekonomická data podají příznivý obraz o české ekonomice.

Nejdříve krátce k inflaci, resp. očekávanému výsledku. Srpen by měl konečně přinést zklidnění inflační bouře. Náš odhad srpnové inflace činí +0,1% meziměsíčně, což sníží hodnotu meziroční inflace na 5,8% z červencových 5,9%. K nízké inflaci by měly přispět zejména potraviny a pohonné hmoty. Ceny potravin se sníží o několik desetin procenta především díky pokračujícímu poklesu cen brambor. Dále se snížila cena chleba. Naopak v růstu pokračovaly ceny drůbeže. Pohonné hmoty v srpnu klesaly především díky poklesu cen ropy v průběhu července. Průměrná cena ropy se v červenci ve srovnání s červnem snížila o 11%. Posílila také koruna vůči dolaru, což dále podpořilo pokles dovozních cen ropy. Pokles cen by měl díky sezónním výprodejům pokračovat také v odívání. Další mírné zvýšení cen však můžeme očekávat u zahraničních zájezdů. Příznivé inflační číslo bude po sérii špatných zpráv určitě vítanou změnou. Z pohledu ČNB je však důležitá prognóza inflace. Proto bude pro rozhodování ČNB neméně důležitý údaj o hrubém domácím produktu za druhé čtvrtletí, který bude zveřejněn příští týden ve čtvrtek.

Nyní pár slov k míře nezaměstnanosti. Na konci července činila míra nezaměstnanosti v české ekonomice 8,5%. Očekáváme jen nepatrnou změnu míry nezaměstnanosti v rozsahu do jedné desetiny procentního bodu. Vývoj na trhu práce v letních měsících určuje především příliv čerstvých absolventů škol. Tento faktor je důležitý nejen v červenci, ale částečně také v srpnu. Na druhou stranu zde stále existují pozitivní tendence vyvolané tvorbou nových pracovních míst díky pokračujícímu investičnímu procesu, na němž se v nemalé míře podílí zahraniční investice. Červencový údaj o počtu volných pracovních míst byl nejvyšší za poslední tři roky (60 734 volných pracovních míst nabízených úřady práce). Z těchto důvodů by měla míra nezaměstnanosti v srpnu vzrůst jen nepatrně, případně stagnovat na červencové úrovni. Naše očekávání míry nezaměstnanosti tedy činí 8,6%.

A jak se dařilo průmyslu v červenci? Průmyslový sektor dosáhl svého konjunkturního vrcholu v 1. čtvrtletí letošního roku. Od března se dynamika indikátoru průmyslové produkce očištěného o kalendářní variace snižuje. V červnu se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 3,7%, po vyloučení vlivu počtu pracovních dní činil přírůstek 5,9%. Tento vývoj bude patrně pokračovat, a to především díky postupnému promítání dopadu ochlazení ekonomického růstu v západní Evropě. Nicméně, poslední údaje naznačují, že výpadek zahraniční poptávky by mohl být alespoň částečně kompenzován domácí poptávkou. I přes zmíněný trend by červencové údaje o průmyslové produkci měly být příznivé. Zatímco letošní červen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc minulého roku, červenec měl naopak o jeden pracovní den více. Jeden pracovní den navíc se promítá do dynamiky průmyslové produkce zhruba 2%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data