Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jaký bude růst HDP v 1. čtvrtletí 2001? (opak.)

22.6.2001 9:48
Autor: 

ČSÚ zveřejní v pondělí 25.6. údaje o růstu HDP za první čtvrtletí 2001. Očekáváme, že hrubý domácí produkt dosáhne v 1. čtvrtletí letošního roku meziročního zvýšení o 3,3%. Hlavním faktorem růstu by se měly opět stát investice a tvorba zásob. Tyto dvě složky by podle našeho odhadu měly přispět k růstu HDP téměř šesti procenty. Kladný příspěvek můžeme očekávat také u spotřeby, avšak podstatně nižší, zhruba 0,9%. Naopak podle očekávání by rychlejší růst dovozu před vývozem měl přinést záporný příspěvek k růstu HDP. Z naší přírůstkové analýzy nám vyplývá negativní příspěvek ve výši 3,5%.

Při pohledu na nabídkovou stranu ekonomiky můžeme očekávat nejvýznamnější příspěvek k růstu HDP u průmyslu, kde se v prvním čtvrtletí zvýšila produkce o 10%. Průmysl je nejvýznamnější odvětvím české ekonomiky, neboť v něm vzniká jedna třetina veškeré produkce. K růstu významně přispívají také stavebnictví a doprava, kde meziroční zvýšení produkce a tržeb také dosáhlo dvouciferních hodnot. V ostatních sektorech bylo také dosaženo zvýšení produkce, avšak v podstatně nižším rozsahu. Výjimkou by měl být sektor služeb, který vykazuje smíšené výsledky. Zatímco komerční služby vykazují růst tržeb, tržby služeb pro domácnosti klesají.

Prognózu pro 1. čtvrtletí ovlivnila revize ČSÚ z minulého týdne. ČSÚ změnila metodiku podle níž zahrnuje do HDP změnu zásob a tvorbu fixních investic. Revize tak více méně neovlivnila náš celoroční odhad, ale museli jsme revidovat tempa růstu HDP v jednotlivých čtvrtletích. Očekávaný přírůstek zásob v absolutním vyjádření, jež jsme nezměnili, nám díky revizi nyní generuje vyšší tempo růstu HDP v 1. čtvrtletí.

Na příznivém výsledku se podílelo zejména oživení domácí poptávky, především její investiční složky, a udržení slušné dynamiky vývozu. Vzhledem k tomu, že řada investičního zboží a materiálů musí být dovážena, byl příspěvek růstu fixních investic a zásob částečně devalvován zhoršením reálného salda zahraničního obchodu. V prvním čtvrtletí navíc obvykle bývá nejnižší přebytek v zahraničním obchodu se službami.

V následujících čtvrtletích očekáváme tempa růstu HDP v obdobné výši. Rizikem pro následující období by mohlo být ochlazení hospodářského růstu v zemích EU, jež by snížilo dynamiku růstu vývozu a zhoršilo obchodní bilanci. Poslední data o průmyslové produkci však zmírňují tento pesimismus, neboť se ukazuje, že snížení tempa růstu zahraniční poptávky by mohlo být kompenzováno růstem domácí poptávky. Za celý rok nám vychází růst HDP ve výši 3,3%.

(David Marek)

Všechny údaje o HDP (historická data, předpovědi, definici i graf) naleznete v sekci EKONOMIKA/UKAZATEL. Klikněte ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data