Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Inflační cíl na rok 2002: Několik překvapení

10.4.2001 8:00
Autor: 

Centrální banka nás trochu zaskočila. Inflační cíl byl oznámen dříve, než se očekávalo, a samotný způsob cílování inflace doznal důležité změny.
Guvernér ČNB včera v podvečer oznámil, že ČNB přechází od příštího roku na cílování celkové inflace a pro konec roku 2002 byl zvolen interval 3% až 5%. Inflační cíl byl již schválen také vládou. Zároveň guvernér oznámil, že pro rok 2005 počítá ČNB s inflačním cílem ve výši 2% až 4% s tím, že v letech 2003 a 2004 by měly inflační cíle sledovat klesající trajektorii.

Výše inflačního cíle není ani tak velkým překvapením jako odvaha přejít k cílování celkové inflace. Tento krok hodnotím jednoznačně pozitivně. Veřejnost čisté inflaci nerozuměla nebo rozuměla jen velmi omezeně. Při tom důležitým prvkem cílování inflace je psychologický vliv na inflační očekávání. S trochou nadsázky lze říci, že vliv na inflační očekávání je hlavní zbraní centrální banky proti inflaci v režimu cílování inflace. Celková inflace vystupuje v mnoha kontraktech a je častěji používána jako měřítko při mzdových či jiných obchodních jednáních.

I ve světě je obvyklejší cílovat index spotřebitelských cen a jeho deriváty ("core inflation"; v českém případě čistá inflace či jádrová inflace) jsou sice také počítány a uváděny, ale slouží spíše k analytickým účelům centrálních bank.

Navíc při porovnání dosavadních inflačních cílů, vývoje celkové inflace a čisté inflace ukazuje, že celková inflace se pohybovala blíže zvoleným cílům.

Volba výše zvoleného inflačního cíle odráží kompromis mezi dvěma vlivy. Prvním z nich je nutnost dodržet dezinflační trajektorii. Při vyhlašování inflačního cíle pro konec letošního roku, jež proběhlo loni v dubnu, ČNB uvedla, že cíli pro čistou inflaci ve výši 2% až 4% odpovídá celková inflace ve výši 4,3% až 5,8%. C9l pro rok 2002 je tedy výrazně nižší. Pro centrální banku je důležité zvolit menší nebo stejně velký inflační cíl, aby nevyslala veřejnosti signál, že umožní a bude tolerovat vzestup inflace.

Druhým faktorem, který ČNB musela vzít v potaz, je akcelerace hospodářského růstu. Prozatím je růst ekonomik veden především investiční poptávkou. Lze však očekávat, že dříve či později začne růst také spotřebitelská poptávka, se kterou můžou přijít také inflační tlaky. Při takovém scénáři by se ČNB vystavila do obtížní situace, kterou by musela řešit zpřísněním měnových podmínek, tj. zvyšováním úrokových sazeb. Zvolený inflační cíl jí však poskytuje větší prostor pro stabilizaci měnových podmínek, než cíle ambicióznější.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data