Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Průměrná nominální mzda v ČR vzrostla v prvním pololetí 2000 o 6,3%

30.8.2000 9:10
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj mezd v prvním pololetí tohoto roku. Podle ČSÚ vzrostla nominální mzda meziročně o 6,3%, přitom v podnikatelské sféře se mzdy zvýšily o 7,6%, což je více než trojnásobný růst ve srovnání se zvýšením mezd v nepodnikatelské sféře. V podnikatelské sféře dosáhla průměrná mzda úrovně 13537 Kč, zatímco v nepodnikatelské sféře je průměrná mzda 12210 Kč. Průměrná mzda v nepodnikatelské sféře tak nyní dosahuje pouze 90,2% průměrné mzdy v podnikatelské sféře. Propast mezi platy v těchto dvou sektorech se tak ve srovnání s loňským rokem opět významně prohloubila. Díky výraznému zvýšení mezd v loňském roce ve veřejném sektoru se totiž vloni propast zúžila na rozdíl jen o něco málo vyšší než čtyři procentní body.

Průměrná reálná mzda (nominální růst mezd očištěný o růst spotřebitelských cen) se v prvním pololetí zvýšila o 2,5%, což můžeme nazvat přiměřeným růstem. V loňském roce se reálná mzda zvýšila o více než 5%. Z dosud zveřejněných výsledků o růstu mezd a produktivity práce v průmyslu a stavebnictví se zdá, že růst produktivity bude letos vyšší než růst mezd. Tento vývoj můžeme hodnotit velmi pozitivně. Díky vyššímu růstu produktivity totiž nedochází k růstu jednotkových nákladů a konkurenceschopnost českých výrobků se tak zvyšuje. Růst domácí poptávky je prozatím přiměřený a neohrožuje vnější rovnováhu české ekonomiky. I když letos dojde ke zhoršení deficitu obchodní bilance, jde toto zhoršení z velké části na vrub zvýšení dovozů díky vysoké ceně ropy a silnému dolaru, který zdražuje dolarové dovozy.

Dnes zveřejněné údaje můžeme hodnotit příznivě, přestože jsme letos očekávali růst mezd nižší (na úrovni 4-5%). Pokud se však podíváme na růst mezd v nepodnikatelském sektoru, není vývoj v posledních dvou letech nejšťastnější. Pohybovat se od extrému k extrému nikomu a ničemu neprospívá. Jeden rok jsou pracovníci stimulování růstem mezd přes 13% a druhý rok jim musí vystačit růst o něco vyšší než 2% a musí se tak smířit s poklesem reálné mzdy. S takovými výkyvy a prohlubováním propasti mezi úrovní mezd se kvalifikovaní pracovníci budou asi jen těžko smiřovat.

(Monika Procházková)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data