Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČTK: Bursík vyzval Rakušany, aby si stěžovali na ventily v Temelínu

15.03.2007 8:15
Autor: ČTK

Vídeň 15. března (ČTK) - Český ministr životního prostředí Martin Bursík vyzval podle agentury APA rakouskou stranu, aby podala oficiální cestou námitky proti ventilům v jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Sám již zaslal českému ministerstvu zahraničí odbornou expertizu svého resortu poukazující na možné závady u ventilů, ale bez obdobných výhrad z Rakouska se s tím prý zatím nedá nic dělat. Bursík to podle agentury uvedl v rozhovoru pro čtvrteční vydání rakouského deníku Der Standard, z nějž dnes APA předem citovala.

Ve dvou konkrétních případech by mohly být určité námitky, mimo jiné u bezpečnostních ventilů. "Dokud ale nebude zformulována oficiální námitka ze strany Rakouska, nedá se o ničem jednat," cituje APA Bursíka.

"Jakmile bude tato námitka předložena, zasadím se o to, abychom splnili své závazky," dodal. Bursík dal najevo určité pochopení vůči rakouské kritice Temelína, protože v Rakousku prý existuje vyšší citlivost pro otázky životního prostředí a také k rizikům jaderných elektráren. "Ale blokády hranic nejsou žádným řešením," zdůraznil.

Čeští Zelení podle něj "vidí Temelín jako realitu", i když z ní "nemají žádnou radost". "Argumenty, jimiž bylo dokončení Temelína zdůvodňováno, nebyly korektní. Například nebyly (po spuštění Temelína) odstaveny severočeské hnědouhelné elektrárny. Také není pravda, že by bez Temelína zemi hrozil nedostatek elektřiny. Právě naopak, Česko patří dnes v Evropě k zemím vyvážejícím elektřinu. Vzhledem k trvalým nedostatkům je ale efektivita Temelína nanejvýš podprůměrná," řekl.

Upozornil na to, že Zelení prosadili v koaličních jednáních, že vláda nebude připravovat žádné další atomové elektrárny. "Zároveň je ale pravda, že nebylo dohodnuto ani uzavření Temelína," dodal.

Překvapilo jej proto, že rakouská vláda trvá na "nulové variantě", tedy na odstavení Temelína. "Zdá se mi, že to už nějak patří k rakouské politice. Politici vědí, že veřejné mínění je velmi kritické vůči atomové energii a zejména vůči Temelínu." Myslí ale také, že prosazování nulové varianty nebude na rakouské straně patřit "k programu dne".

Bursík by chtěl, aby obě země navázaly těsnější spolupráci v jiných oblastech ochrany životního prostředí a energetických zdrojů, v nichž je Rakousko silné. Vyjádřil uznání nad mírou, v jaké Rakousko využívá obnovitelné energie, například biomasu k vytápění. "Chceme se na těchto zkušenostech podílet a já mám velký zájem o spolupráci," řekl ministr.

ČTK

Váš názor
 • Vláda
  16.03.2007 10:06

  Jeden vícepremiér radí Rakušákům jak si mají stěžovat na Temelín, druhý vícepremiér se stále více zamotává do úplatkářské aféry a premiér řeší své rodinné problémy. A kdo bude dělat reformy? Kalousek?
  Pozorovatel
 • Co se vám nezdá?
  15.03.2007 10:50

  Bursík prostě jen řekl, že když si Rakušané stěžují, tak ať oficlálně písmeně, ve smyslu dohod z Melku. A hned s z něho dělá zrádce národních zájmů a kdovíco. Přitom uzavření Temelína čeští Zelení nepožadují a jsou tak ve věci jaderné energetiky jedni z nejméně radikálních v EU.
  Karel
  • Bursík je ministrem
   16.03.2007 9:56

   a pokud zjistí že není něco v pořádku tak má konat a ne žvanit zelené kecy. Nebo bude čekat až to bouchne jako v Černobylu, nebo jako policajti když si stěžují matky na domácí násilí a oni jim řeknou vždyť se ještě nic nestalo! Prostě pokud něco zjistil tak to musí i bez stížnosti řešit v rámci bezpečnosti, jinak se chová jako neomalený fracek který do všeho kecá a ničemu nerozumí. Bože kdo mohl volit zelené to musel být idiot-sebranka bez programu, jen pivní plácání.
   František
  • K dohodám z Melku ...
   16.03.2007 9:10

   Bursík by se měl především jako člen vlády podepsat pod jasnou odpověď na poslední rakouskou histerii a v této odpovědi uvést, že rakouské straně byl únik mírně radioaktivní vody oznámen přesně dle bodu dohody z Melku - tedy do 72 hodin. Místo toho Kuchtová (další "člen" vlády ...) kváká, že ji nikdo nepřesvědčí o bezpečnosti Temelína ... a Bursík se snaží odvolat Drábovou kvůli události, jenž je hodnocena na stupnici havárií jaderných elektráren 0 až 7 bodem 0 ... Bursík s Kuchtovou dělají jen "přípravné" práce, aby se pak našel nějaký žvatlal, který prohlásí, že po všech těchto událostech je ehm ehm vhodné elektrárnu uzavřít ... Zkuste si představit, jak nějaký člen vlády v Rakousku radí naší vládě, jak si má stěžovat na protiprávní blokády hranic v Rakousku ... Ještě by mě celkem zajímalo, kdo je výrobcem ventilů v Temelíně - jestli to náhodou není firma z Horních Rakous nebo Německa :-). To by si Kuchtová s Bursíkem pěkně naběhli :-))
   PaulC
  • S tímto názorem naprodto souhlasím
   15.03.2007 12:50

   Jsem rád, že máme aspoň jednoho ministra, který nepodléhá Temelínské lobby...
   Karel Novák
   • asi néé
    15.03.2007 13:10

    Temelínské lobby, to slyším poprvé, tady zřejmě někdo nepochopil tenhle termín...
    loss
 • Bursík
  15.03.2007 10:21

  Je to něco tak neuvěřitelného že jsem tomu nemohl v první okamžik ani uvěřit.ˇČlen vlády radí našim v případě Temelína zarytým a krajně neobjektivním odpůrcům jak mají proti nám postupovat.Takové doslova skandální jednání by mu neprošlo nikde ve světě.V Topolánkově vládě která má jediný zájem a to udržet se za každou cenu u moci mu to však jistě projde.Je to krásná ukázka toho kam až jsou naši zelení schopni zajít.Jsem pro úspory elektřiny ale jsem také pro atom protože je nad slunce jasnější že pro nejbližší desetiletí jinou variantu prostě nemáme.Zelení fanatici jsou proti atomu.vodním elektrárnám.proti těžbě uhlí a vrchol všeho byl když jsem četl že na několika místech protestovali proti větrným elektrárnám kvůli hyzdění krajiny.Takže každý kdo je volí by si měl také položit otázku zda je také ochoten nechat si odpojit dráty nebo se alespoň drasticky omezit ve své spotřebě.
  Majkl
  • bursík
   15.03.2007 11:35

   Souhlas - takovéto vystoupení už zavání "vlastizradou" jestli ještě něco takového existuje
   bububu
  • Tak, tak
   15.03.2007 10:30

   Předpokládám, že v Bursíkovic casinu blikat nepřestanou ... a svým nájemníkům slevu na nájemném (ať už kvůli zdražení elektřiny nebo jejímu odpojení) taky nedá, že ...
   PaulC
  • bursik
   15.03.2007 10:27

   je chytrej, dokáže si spočítat, že Rakušani mu daj vydělat víc, než by měl u nás....jinak taky volím atom, protože za pár let místo vývozu (i do Rakouska?) budem elektřinu potřebovat, a za 10-15 let bysme uživili druhej Temelín...nebo ne?
   loss
 • Pokud znám statistiky
  15.03.2007 10:02

  Pokud znám statistiky, tak to s tou biomasou není v Rakousku žádná sláva.... Při nejmenším to tam nyní už delší dobu stagnuje....
  QEntity
 • A ještě bych doporučoval
  15.03.2007 8:29

  zaměřit se na využití energie mořského příboje jako jeden z významných obnovitelných zdrojů. O tom se u nás dosud moc nemluvilo a prostor pro čerpání zkušeností a navázání těsnější spolupráce s Rakouskem tu jistě je. Jen doufám, že to zase nebude někdo napadat ideologickými předsudky ala Klaus, že my ani Rakušáci nemáme moře.
  Filip
  • magořina
   15.03.2007 8:58

   taky to tak vidím, Bursík a celý zelenáči kážou vodu a pijou víno...miliony tun odpadů z Německa, popílek z tepelných elektráren a on se dokáže bavit o úsporných žárovkách na hradě....kdoví, v jakým jezdí bouráku na jednání vlády, na kole asi nééé....
   loss
   • jezdi
    15.03.2007 9:47

    nakou hondou civic s tim ze je to takova tak hybridni nebo jak se to rika, mi to ted vypadlo.. Jinak ja mam bursika rad. Ne ze bych ho volil (ja nevolim vubec) ale i pres neuveritelny voloviny ktery dela typu ministr zahranici CR je svycar a tak, s nim nejak lidsky sympatizuju. Na rozdil vod tech dusevnich kastratu od klause pres chlapa bez guli(taky vas popada soucit kdyz ho vidite?), soudruha klementa paroubka az po bratra jednicku fakace kalouska
    chytrak
    • tak takhle
     15.03.2007 10:05

     no tak v týhle konkurenci je samozřejmě jednička, nicméně si ho radši moc neidealizuju...myslím, že bohužel bude nakonec stejnej korytář, jako zbytek sebranky....rozhodně je to příjemná změna, dokáže mluvit srozumitelně
     loss
Aktuální komentáře
13.11.2019
5:55Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
14:11ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:41VoxEU: Spojené státy se nyní mohou nejlépe poučit z vlastní historie
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  
9:25Rozbřesk: První a úspěšný test nové prognózy ČNB
8:59ČEZ, a.s. - Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2019
8:54Trhy v Evropě by měly mírně růst. ČEZ k číslům pod odhady přidal slabší výhled pro zisk  
8:38Politico: Trump znovu odloží rozhodnutí o clech na auta z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)