Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Olympiáda přinese padesátník z každé proinvestované koruny

Singer: Olympiáda přinese padesátník z každé proinvestované koruny

22.3.2007 9:09

„S Národohospodářským ústavem jsme spočetli, že v případě olympiády, a to je ověřeno i z olympiád, které se již konaly, se na každou proinvestovanou korunu naváže padesát haléřů příjmu, které by se jinak bez konání olympiády do české ekonomiky nedostaly. Tyto peníze se vygenerují na mzdách, daních a dalších příjmech,“ uvedl viceguvernér ČNB Miroslav Singer pro dnešní Hospodářské noviny. Na 135 miliard nákladů to tak podle něj přitáhne zhruba 66 miliard příjmů.

Na druhou stranu přiznává, že je tu ještě dalších asi 60 miliard, které bude muset zaplatit stát nebo město. Neobává se však, že by z toho plynoucí zadlužení převážilo pozitiva dopadu olympiády na ekonomiku. „Většinou splácíte něco, co vám z té ekonomiky vezme pryč peníze, které v ní jsou. A pak samozřejmě takováto úvaha nemá smysl. Ale pokud jako v případě olympiády většina příjmů přijde do ekonomiky jako nové peníze, které by se tam jinak neprotočily, tak se díky multiplikačnímu efektu zvýší jejich působení.“

Olympiáda přinese podle Singera 25 miliard korun ročně, tedy 1 % HDP.„Je to efekt běžný u všech olympiád, i té řecké, kde se růst HDP evidentně zrychlil,“ uvádí Singer. Ve studii PricewaterhouseCoopers, kterou měl tehdy Singer jako jeden z ředitelů společnosti na starosti, je přitom podle něj i zahrnuta i určitá rezerva, takže i případné zvýšení nákladů, se kterým se nyní potýká Londýn, by nemělo mít na úroveň výpočtů vliv.
Patria

Váš názor
 • Z koruny "padesátník"
  22.3.2007 10:32

  Nevím, co to je za efekt když investuji 1,00 Kč a přinese mi to pouze 0,50 Kč. A co s tou ztrátou těch 0,50 Kč. Ty mi dá snad pan SINGER??? Kde je propočet celého efektu takové investice? To je zcela přeci běžné, že při propočtu investice mě zajímá též její návratnost. Je zřejmé, že ekonomický efekt je dán budoucími příjmy či výnosy, ale návratnost je důležitá, neboť celá akce jakou OLYMPIÁDA beze sporu je nemůže být financována z vlastních zdrojů, nýbrž z cizích. Postrádám zde jakoukoli vyčíslenou dluhovou službu, tedy další náklady v podobě úroků z úvěrů, obligací či jiných dluhopisů. Co na to pánové z PATRIA finance?
  Fantozzi
  • investice neni investice
   23.3.2007 17:24

   Praha a ani zbytek CR nepotrebuje "investovat" do predimenzovanych sportovist na jedno pouziti, pomniku a mauzoleji vseho typu. Megalomanstvi jsme si uzili dost za Spartakiad. Projekt "Olympiada v Praze" je jen o tom, aby si par stavebnich firmicek a na ne napojenych politiku pekne namazalo kapsu na ukor danovych poplatniku. Co ta zeme potrebuje jsou investice, ktere budou lidem zprijemnovat zivot dlouhodobe - lepsi silnice, chodniky, nemocnice, parky, sportovni hriste pro mladez, vlaky, domovy duchodcu, apod.
   Michal
  •  
   22.3.2007 13:02

   projekt olympiády ziskový je ale určitě ne pro státní a municipální rozpočty, tam zůstanou dluhy, které budeme muset zaplatit ze svých daní. Opravdu rád bych viděl studii, které bych uvěřil, obzvlášt v českých podmínkách, kde se všechny veřejné zakázky ve finále předražují o řád výše. S jakou rezervou studie počítá, 50%, 100%?? Opravdu bych rád viděl kdo by to dokázal kvalifikovaně spočítat a hlavně nést odpovědnost a garantovat rozpočet. Je to jenom lobbing zájmových skupin a veřejnost se nějak uchlácholí, že existuje studie. Je mi z toho nanic.
   murdoch
   • pojmy dojmy
    22.3.2007 13:12

    Ne PRINESE ale NAVAZE. Ty investice by musely probehnout i v pripade, ze OH nebudou. Takto k nim ale pribude oneh 50 haleru z kazde koruny.
    Honzagm
  • Z koruny se vrátí "padesátník"
   22.3.2007 10:41

   Ta návratnost 50 hal. z investované 1 Kč je celkem reálný propočet. Vždyť ztrátové byly téměř všechny předchozí Olympiády.
   Pavel
   •  
    24.3.2007 15:20

    Také nesouhlasím s pořádáním olypiády v Praze. Nemáme penzijní a důchodovou reformu, jsme zadlužení a ještě bude stát přispívat na prodělečný podnik. Pokud není prodělečný, dobře, nechť se vytvoří konsorcium firme, které to zainvestují. Ale nakonec stejně zůstávají dluhy občanům a velká sportoviště se naplní zřídka...
    PavelP.
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba