Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: IPO se dostávají do vysokých otáček, nástup zatracovaných akcií a Velká doba výpovědní

Perly týdne: IPO se dostávají do vysokých otáček, nástup zatracovaných akcií a Velká doba výpovědní

10.12.2021 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

V USA a dalších zemích se výrazně mění postoje lidí k práci a zaměstnání, což se projevuje i na neobvyklém stavu trhu práce. Albion Financial Group poukazuje na akcie, které letos zaostávaly, ale příští rok by měl platit opak. Trh IPO se dostává do otáček, a ještě více v nových Perlách týdne.

Další generace už si nezakouří: CNBC si všímá dění na Novém Zélandu, který „zakročil proti kouření způsobem, který se na naší planetě jen tak nevidí“. Vláda totiž hodlá zakázat nákup tabákových výrobků „budoucím generacím“. Což by v praxi podle návrhu nového zákona znamenalo, že tyto výrobky si nebude moci koupit nikdo, kdo se narodil po roce 2008. K tomu se má snížit obsah nikotinu v cigaretách a podle CNBC někteří doufají, že se země úplně zbaví kouření již v roce 2025.

Nástup zatracovaných akcií? Jason Ware z Albion Financial Group hovořil na CNBC o akciích, které si letos nevedly zrovna nejlépe, ale které by příští rok měly podle jeho názoru otočit směrem nahoru. Na seznamu najdeme Disney, Amazon, Starbucks, Visa a Fiserv. Společného mají tyto firmy podle experta silné jádro svého podnikání, u každé se ale letos objevila některá témata, která táhla akcii dolů a ta tak přímo ztrácela, či alespoň zaostávala za celým trhem.

Například u Starbucks panovaly obavy z nákladových tlaků a vývoje v Číně. Akcie Disney zase táhly dolů obavy z dalšího uzavírání ekonomiky a pandemického vývoje, které jsou ale podle investora jednoznačně přehnané. Tyto obavy způsobily, že od března letošního roku akcie zaostává, předtím ale pár měsíců připisovala výrazné zisky. A Ware míní, že v následujícím roce, či dvou se situace opět otočí podobným směrem, mimo jiné díky „stabilnímu byznysu Disney Plus“.

Co by mohlo vyvolat obrat u zmíněného Starbucksu? Podle experta firma zvedá prodejní ceny a zároveň má loajální zákazníky, které tento krok neodradí. Současné nákladové tlaky by také měly příští rok opadnout a ve výsledku tak přijde růst marží. Starbucks by pak měl těžit z toho, že některé menší konkurenční společnosti odešly z trhu. Ware také míní, že Starbucks je nyní atraktivní díky srovnání s McDonalds. Generuje totiž vyšší tržby, které během posledních deseti let na rozdíl od tohoto konkurenta rychle rostly, ale kapitalizace Starbucks je nižší. 

Odchod malých firem z trhu: Minulý týden jsme v Perlách týdne viděli, že se zastavil dlouhodobý pokles počtu obchodovaných společností na amerických akciových trzích. BofA si tohoto tématu všímá také a v následujícím grafu rozděluje obchodované firmy podle velikosti. Je tak zřejmé, že největšími změnami v počtu prochází skupina nejmenších společností, nejstabilnější je naopak počet velkých firem. I když i zde došlo v relativním vyjádření k výraznějšímu poklesu po prasknutí internetové bubliny. U větších firem ale poté nastal opětovný růst jejich počtu na trhu, zatímco u mikrofirem se počet výrazně snižoval. Což vedlo i k dlouhodobému trendu celkového poklesu počtu obchodovaných firem:

perly 1

Zdroj: Twitter

Úzce souvisejícím tématem je počet společností vstupujících na trh přes tradiční primární úpis akcií, tedy IPO. Jak ukazuje následující obrázek od Dealogic „tradiční IPO jsou nyní na nejvyšší úrovni od technologické bubliny“:

perly 2

Zdroj: Twitter

Modrá křivka ukazuje celkovou hodnou IPO a podle ní je aktivita v této oblasti ještě vyšší než podle počtu provedených transakcí.

Velká doba výpovědní: Bloomberg si všímá vývoje na trhu práce v USA včetně rekordního počtu volných pracovních míst k počtu nezaměstnaných. V souvislostí s aktuální situací se tu stále více používá výraz Great Resignation, který může mít dva významy. První z nich se dá volně přeložit jako doba mnoha výpovědí a podle Bloombergu existuje skutečně mnoho lidí, kteří odchází ze svého stávajícího zaměstnání v přesvědčení, že jinde najdou lepší podmínky, či si založí vlastní podnikání.

Výraz „resignation“ ale znamená i rezignaci jako takovou a podle Bloombergu je pro současnou situaci v USA relevantní i v tomto smyslu. Část lidí se totiž stáhla ze společnosti a z pracovní síly. Bloomberg přitom míní, že nejde o věc specifickou pro Spojené státy a firmy v mnoha zemích se tak stále více snaží udržet si stávající zaměstnance. Nejde přitom jen o odraz vývoje v posledním roce, či dvou – Bloomberg poukázal také na data, podle kterých během posledních třiceti let v USA výrazně klesl podíl lidí, kteří přikládají ve svém životě velký význam svému zaměstnání a práci.

Oxford Economics v následujícím grafu ukazuje trend předpandemické zaměstnanosti v USA, skutečný vývoj v posledních dvou letech a vývoj očekávaný. Ten by se podle Oxford Economics měl držet znatelně pod zmíněným trendem:

perly 3

Zdroj: Twitter

 

Čtěte více:

Další elektromobilka na americkém trhu, tentokrát ze Švédska
10.12.2021 6:36
Na americký akciový trh míří další firma, která se chce stát výrobcem ...
Estenssoro: Marco Polo a digitální měny centrálních bank
09.12.2021 6:11
Peněžní technologie zpočátku představovaly mince. Ty se začaly používa...
Cena emisních povolenek vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu
09.12.2021 8:48
Cena emisních povolenek v Evropské unii včera vystoupila na rekordních...
Optimismus spotřebitelů ve světě roste, jejich ochota utrácet se podle PwC zvyšuje
09.12.2021 11:18
Spotřebitelé se ve světě dívají do budoucnosti s větším optimismem než...
Plán Unicredit (+11 %) do 2024: Růst zisku o 10 % ročně, dividendy a zpětné odkupy za 16 miliard eur
09.12.2021 13:14
Italská bankovní skupina UniCredit hodlá zvýšit svůj čistý zisk do rok...
Komoditní monitor: Ropa na houpačce, obavy z omikronu ale ustupují
09.12.2021 16:36
Severomořská ropa Brent má za sebou divoké dva týdny, ve kterých se ...
Práce z domova nahrává kutilům. Co související akcie?
09.12.2021 18:02
Liz Suzuki z Bank of America Securities hovořila na CNBC o tom, že v U...
Propojenost trhů nebezpečně roste. Jsme na tom podobně jako před loňským korona-propadem
10.12.2021 10:30
V posledních dvou dnech jsme na trzích viděli obrat vzhůru. Pohled na ...
Akcie Daimler Truck jsou na burze, firma se oddělila od skupiny Daimler
10.12.2021 10:41
Na burze ve Frankfurtu nad Mohanem se dnes začalo obchodovat s akciemi...
Růst úrokových sazeb bude podle Rusnoka pokračovat. Základní sazba půjde nad 3 procenta
10.12.2021 12:05
Růst úrokových sazeb České národní banky bude ještě pokračovat. Saz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data