Nedávné turbulence na finančních trzích byly jen předvojem prudkého krachu, který teprve přijde. To si myslí Jeremy Grantham, který ve Spojených státech spravuje se svou společností Grantham Mayo Van Otteroo majetek za více než 150 miliard dolarů a k jeho klientům patří například americký viceprezident Dick Cheney, americký senátor John Kerry, ropný koncern Mobile nebo Světová banka. Minimální hodnota vkladu v jeho firmě přitom činí 5 milionů dolarů.
„V uplynulých dvanácti letech jsem byl často příliš pesimistický. Nyní si však připadám, jako kdybych sledoval vlakové neštěstí v extrémně zpomaleném filmu,“ říká. „Jedna významná americká banka zbankrotuje, polovina všech hedge fondů i významná část private-equity společností vyhlásí konkurs. Americký akciový index S&P 500 propadne o nejméně 40 %,“ předpovídá Grantham. To vše má podle něj přijít však až po roce 2008.
„Věřím na sílu historie,“ říká 68letý Grantham, který se detailně zabýval studiem obratů v dějinách ekonomiky a spekulačními bublinami na trzích. Grantham si z toho vyvodil: „Každá bublina má svůj konec, a když trh jednou padá, nezastaví se na dlouhodobě slušné hodnotě.“
Graham se v roce 1998 uprostřed internetové euforie postavil proti trhu a prodal americké akcie. Jeho klienti reagovali rozhořčeně – mnoho jich stáhlo své peníze, takže se objem peněz, spravovaný GMO, snížil o polovinu na 20 mld. dolarů. Graham to však vzal s klidem a spoléhal se na své vědomosti o dějinách krachů. Dva a půl roku držel akcie, které dále rostly do výše: „Každý den šel trh nahoru a naše vklady klesaly. To bylo opravdu nepříjemné,“ říká. Teprve s krachem v březnu 2000 se mu dostalo za pravdu.
Od té doby je Grantham americkými konzervativními bohatými investory považován za tajný tip: „Peníze tečou zpět lépe, než bych se kdy odvážil doufat,“ směje se Grantham. Jen v uplynulých dvou letech to bylo 50 mld. USD. „Doufám je, že nám tentokrát naši klienti budou trochu více důvěřovat,“ říká.
Grantham je přesvědčen, že trh po internetové bublině v roce 2000 nepropadl dostatečně prudce. Navíc se díky spekulacím s úvěry vytvořila dodatečná bublina. Skutečný medvědí trh prý uzná teprve ve chvíli, kdy index S&P 500 poklesne výrazně pod svou historickou střední hodnotu P/E, která podle jeho propočtů činí 16. V současné době tato hodnota činí 15,5.
Někteří kolegové považují Granthamovy výroky za přehnané. „Granthamovy výroky bych nikdy nepovažoval za 100% platné,“ říká šéf oddělení pro analýzu fondů ratingové společnosti Morningstar Russ Kinnel. „On je prostě stále pesimisticky naladěný.“
I přesto však čekal dostatek možností vytvořit zisku, když zakládal svoji společnost pro majetné klienty v roce 1973. Sám se za věčného „medvěda“ nepovažuje. Podle svých slov není pesimistický, nýbrž „bez emocí“. 1982 sklidil slávu, když předpověděl dlouholetý býčí trh, ke kterému skutečně došlo. Také v roce 1993 vsadil správně na růst cen akcií na emerging markets.
Svou strategii na akciovém trhu shrnuje do jedné věty: „Pokoušíme se předpovídat chování idiotů a mícháme to s přesvědčením, že dlouhodobě najdou všechny excesy vždy cestu zpět ke své průměrné hodnotě.“
Dnes doporučuje investorům, aby se ujistili, že své peníze vložili výhradně do solidních blue chips: „Obrovské podniky mají své klienty po celém světě a mohou, jakož i musí, půjčovat peníze za výhodných podmínek. Malé podniky jsou častěji vysoce zadlužené a jsou závislé na menší klientské základně,“ říká.
A jak dlouho mají investoři velké tituly držet? Zatímco rok 2007 je podle něj spekulativní a rok 2008 zůstane beze změny, v roce 2009 nebo 2010 se dočkáme krachu.
Podle Welt Online
(Článek je opakováním z 11.9.2007)