Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rok 2008 by mohl být pro světovou ekonomiku obtížný

Rok 2008 by mohl být pro světovou ekonomiku obtížný

12.12.2007 13:49
Autor: 

Americká ekonomika se pohybuje v nebezpečné zóně a dobře mířený zásah by ji mohl v příštím roce srazit do recese. Uvedl to Global Insights, který v úterý zveřejnil 10 nejdůležitějších prognóz pro rok 2008.

Tato prognostická společnost se sídlem v Bostonu uvedla, že očekává velmi slabý růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a v první polovině roku 2008, což způsobí mimořádnou zranitelnost USA.

Navíc není pravděpodobné, že by se zbytku světa podařilo oprostit od očekávaného prudkého snížení výdajů amerických domácností. Global Insight v současnosti odhaduje, že světový růst v roce 2008 dosáhne 3,3 % ve srovnání s 3,7 % v roce 2007. Společnost uvedla, že v důsledku možnosti krize trhu s bydlením v některých evropských zemích a po-olympijského zpomalení (nebo i krachu) v Číně, existuje veliké riziko, že globální ekonomika poklesne.

Nejdůležitější prognózy pro rok 2008:
 
1. Americký ekonomický růst bude nejslabší od roku 2002 a pravděpodobně také od doby poslední recese.
Růst v roce 2002 zaznamenal hubených 1,6 %, zatímco se ekonomika snažila zotavit z dvojnásobného šoku v podobě krachu high-tech sektoru a teroristických útoků ze 9/11. V příštím roce bude růst téměř stejný (1,9 %), ale přitom roste riziko, že by mohl být i nižší. Hlavním viníkem je bytový trh, který během příštího roku způsobí snížení růstu reálného HDP o 1,0 procentní bod. Podle prognózy se však také zpomalí růst spotřebitelských výdajů z 2,8 % v roce 2007 na 1,7 % v roce 2008. Navíc se očekává zvýšení kapitálových výdajů o nevýrazných 2,6 %. Jedinou záchranou bude čistý export, který se na růstu bude podílet 0,9procentním bodem. Global Insight odhaduje, že se americká ekonomika ve druhém pololetí vzchopí a její růst se ve srovnání s 1,3 % v prvním pololetí zvýší o 2,7 %.
 
2. Většina ostatních světových regionů také zpomalí.
Očekává se, že kromě zemí a regionů vyvážejících komodity se světový růst přidá k USA a zpomalí. V případě Kanady a Mexika bude slabý americký růst kompenzován vysokými cenami ropy. Nicméně Evropa utrpí opakované přímé zásahy v důsledku globálního zpomalení, silné měny, pokračující úvěrové krize, problémů v sektoru bydlení v některých zemích a vysokých cen ropy. Podobně postiženo bude Japonsko, ačkoli neexistují dostatečné důkazy o dopadu americké úvěrové krize a problémů souvisejícími bydlením – alespoň prozatím. Osud rozvíjejících se trhů bude záviset na tom, jestli a kdy zeslábne růst v Číně a zbytku Asie.

3. V Číně a ve zbytku Asie se výraznější ochlazení projeví až ke konci roku 2008.
Mírné globální zpomalení bude pro Čínu jen velmi malou překážkou na cestě rapidního zrychlení růstu v roce 2008 – o 10,8 % ve srovnání s 11,5 % v letošním roce. Růst úvěrů je stále velice silný a skromné snahy čínské vlády o utažení ekonomiky mají malý dopad – růst investic do nemovitostí v roce 2007 dosahuje asi 30 %. V první polovině roku 2008 se pravděpodobně dále postupně zvýší úrokové sazby a dojde k posílení měny. Po srpnové olympiádě v Pekingu však vláda možná nebude mít jinou možnost, než výrazněji zpřísnit úvěrové podmínky. To čínský růst dále zpomalí, ale existuje veliké riziko (nejméně 33 %), že návrat na zem bude tvrdší, což by odnesl zbytek Asie. Jelikož je však růst Indie převážně domácího rázu, její mohutná ekonomika by měla být schopna udržet míru růstu na zhruba 8,5 %.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data