Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v prosinci: Dividendová nadílka

Platební bilance v prosinci: Dividendová nadílka

12.02.2008 10:34
Autor: David Marek

Schodek běžného účtu přinesl na závěr roku negativní překvapení a dosáhl hodnoty 20,1 miliardy korun. Za vyšším deficitem stojí především dividendy vyplácené od zahraničí. V prosinci zároveň nepomáhá vyrovnávat bilanci běžného účtu zahraniční obchod kvůli Vánocemi oslabenému vývozu. Finanční účet dosáhl v prosinci přebytku 7 miliard korun díky přílivu přímých zahraničních investic. Saldo portfoliových investic vykázalo negativní bilanci zatíženo nákupy akcií na zahraničních trzích českými investory.

Loňský rok byl ve znamení prohlubování rozdílů v jednotlivých částech běžného účtu. Kladné saldo obchodní bilance stouplo na 118 miliard z předloňských 68 miliard (v platební bilanci se dovoz počítá jinak než v datech o zahraničním obchodu). Německo, Slovensko a Rakousko loni dosáhly solidního hospodářského růstu, což bylo patrné i na českém vývozu do těchto zemí, které představují hlavní obchodní partery ČR. Česká ekonomika zároveň mohla využít rozšíření výrobních a exportních kapacit, k němuž pomohly přímé zahraniční investice v předchozích letech.

Druhou stranu téže mince představuje cena za tyto investice. Tu ČR platí v podobě odlivu dividend ze zisků zde vytvořených. Loni jejich objem dosáhl 117 miliard, tedy nejvíce v historii. Loňský rok byl v tomto ohledu specifický. Na jedné straně rychlý hospodářský růst v roce 2006 zvýšil firemní zisky i objem vyplácených dividend v loňském roce. Zároveň některé firmy po několika letech střádání nerozdělených zisků loni přikročily k výplatě dividend.

Příznivou informaci ovšem přináší srovnání s podílem zisků, které zůstávají reinvestovány v domácí ekonomice. Na dividendy připadá 46 procent zisků, na reinvestice 54 procent zisků. Reinvestované zisky se podílí 135 miliardami korun na přímých zahraničních investicích v ČR, jež loni dosáhly 168 miliard korun.

Zajímavý obrázek nabízí portfoliové investice. Zahraniční investoři touto formou přinesly do české ekonomiky 41 miliard korun. Nicméně aktivita českých investorů v zahraničí byla více než dvojnásobná, když nakoupili cenné papíry za 95 miliard korun. Dvě třetiny z toho připadají na akcie, třetina na dluhopisy.

Schodek běžného účtu za celý loňský rok činil 106,6 miliardy korun a podle našeho odhadu klesl na 3,0 procenta HDP z předloňských 3,1 procenta HDP. Rozsah vnitřní nerovnováhy české ekonomiky zůstává na pohodlně akceptovatelné úrovni, zvláště pokud jde o rychle rostoucí ekonomiku. Ostatně svědčí o tom i vývoj kurzu koruny. Pro letošní rok nám vychází téměř stejná hodnota deficitu běžného účtu. Schodek ve výši 106 miliard korun by měl představovat 2,7 procenta HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data