Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod se v lednu znovu vrací do plusu

Zahraniční obchod se v lednu znovu vrací do plusu

6.3.2008 9:36
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl doplněn:
Obchodní bilance byla v lednu přebytková. Kladné saldo dosáhlo 12,2 miliardy korun a je tedy mírně vyšší, než jsme předpokládali. Žádné překvapení se však nekoná a obchodní bilance by měla být pro finanční trhy neutrální informací. Export v lednu dosáhl 210 miliard a meziročně vzrostl o 11 procent. Zvýšení dynamiky na dvouciferná čísla je pozitivní zprávou. Na druhou stranu ale zrychlily i dovozy, když meziročně vzrostly o 10,3 procenta. Růst dovozu je relativně vysoký i přes vliv sílící koruny, která hodnotu dováženého zboží snižuje.

Lednovou bilanci vytáhly zpět do plusu hlavně dopravní prostředky, tradiční exportní artikl české ekonomiky. Bilance obchodu se stroji a dopravními prostředky se oproti prosinci zlepšila o 12,6 miliardy. Opačným směrem působí v posledních měsících stále zdražující ropa. Obchod s ropou, či obecně nerostnými palivy a dalšími materiály, dosáhl nejvyššího schodku v novodobé historii, 13,6 miliardy. Vzhledem k nutnosti dovozu ropných produktů tato skupina dlouhodobě zatěžuje obchodní bilanci a v dalších měsících bude zřejmě její vliv stále výrazný, podle toho, kam se ceny na trzích dostávají. Negativní tendence sledujeme i u bilance obchodu se spotřebním zbožím. Ta se v lednu těsně udržela v plusu. Dovoz však meziročně vzrostl o 15 procent, vývoz zhruba polovičním tempem.

Česká republika si drží výrazně kladnou vzájemnou bilanci se zeměmi Evropské unie, především s Německem a Slovenskem. Role Slovenska roste díky vysoké dynamice ekonomiky a tedy i rostoucí poptávce. Výrazně záporná je naopak bilance s Čínou, kde objemu dovozu spotřebního zboží stále více hraje do karet slabý dolar, a Ruskem kvůli dovozu ropy.

Za celý letošní rok čekáme přebytek zahraničního obchodu na hladině 80 miliard korun, hlavními riziky jsou silná koruna a zpomalení růstu západní Evropy. I když posilování koruny krátkodobě bilanci opticky pomáhá, neboť snižuje hodnotu dováženého zboží vyjádřenou v korunách, značná odchylka od rovnovážné úrovně a rychlost, s jakou koruna posiluje, se se zpožděním projeví negativně na českých vývozech. Západní Evropa představuje klíčové odbytiště pro český export. Velikost zpomalení hospodářského růstu, tedy do značné míry vliv zpomalení v USA, ovlivní i poptávku po českém zboží.


Váš názor
 • Komentare analytiku
  6.3.2008 11:03

  Je zajimave si precist komentare zde , pak na serveru KB ci I Pointu a pak jsme z toho jeleni, Ton nekterych zprav vyzniva negativne pritom je pozitivni a naopak Ale mete pravdu veta je divna. Co komentator ci analytik to jina rec
  LP
 • Nerozumím této větě, neměla být jinak?
  6.3.2008 9:50

  "Růst dovozu je relativně vysoký i přes vliv sílící koruny, která hodnotu dováženého zboží snižuje."
  mgns
  • Re: Nerozumím této větě, neměla být jinak?
   6.3.2008 10:42

   Přesně tatáž věta mně také připadá nejproblematičtější. Autor se asi snažil natlačit příliš mnoho do jedné mnohoznačné věty, kde není úplně jasné, v jakých jednotkách se porovnávají dovozy ve dvou obdobích apod. Myslím, že pan Vlk mínil jednoduše toto: Díky sílící koruně by stejný objem dovozů měl stát menší množství korun, ale přesto celkové množství korun zaplacené za dovozy rostlo [a tudíž objem dovozů "v kilogramech" pravděpodobně rostl ještě více].
   • No jasně, teď to chápu, autor to má pochopitelně správně!
    6.3.2008 12:25

    Nesprávně jsem předpokládal, že je ve větě chyba, protože jsem se soustředil na opačné očekávání a zmátlo mě slůvko relativně. Napadlo mě totiž, že růst dovozu by měl být relativně NÍZKÝ navzdory vyšší poptávce způsobené sílící korunou. :-). Přeji pěkný den.
    mgns
  • Re: Nerozumím této větě, neměla být jinak?
   6.3.2008 10:18

   Hodnota dovozu vyjádřená v CZK by měla klesat...
   Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů